Mahmutyazıcıoğlu cinayetiyle adı tekrar gündemde: Drej Ali kimdir?

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti Drej Ali lakaplı Ali Yasak'ın adını yeniden gündeme getirdi. Oğluna Bahçeli'nin nikah şahitliği yaptığı Yasak'ın Susurluk'ta da adı geçiyordu.

Mahmutyazıcıoğlu cinayetiyle adı tekrar gündemde: Drej Ali kimdir?

İstanbul’da Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun öldürülmesi nedeniyle yeğenleri polis tarafından aranan ‘Drej Ali’ lakaplı Ali Yasak'ın adı 12 Eylül öncesinden bugüne hep kritik olaylarda anıldı. Susurluk ve Ergenekon davalarının önemli ismi Drej Ali, siyaset-mafya-sanat-medya dünyasını buluşturduğu düğünlerle de biliniyor…

Ülkü ocaklarından başlayan “kariyeri”, İbrahim Şahin, Sami Hoştan, Abdullah Çatlı, Korkut Eken, Devlet Bahçeli gibi isimlerle geliştirdiği yakın ilişkilerle devam eden Ali Yasak'ın Kronos taraından derlenen portresi şöyle:

URFA ÜLKÜ OCAKLARI İLE ADI DUYULDU

Drej Ali, 1956 yılında Urfa’da doğdu. 19 Aralık 1977 tarihinde Ülkü Ocakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 1978 yılında Urfa Eğitim Enstitüsü Öğrenci Derneği Başkanı oldu. Drej Ali’nin adı pek çok ülke gündemine oturan olaylarla gündeme geldi. 12 Ocak 1978’de kanunsuz yürüyüşe katılmaktan tutuklanmış, 25 Ocak 1978 tarihinde yapılan mahkemesinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 26 Ocak 1978’te karşıt görüşlülerle girdiği silahlı çatışma neticesinde yaralandı.

SUSURLUK’U BULUŞTURAN DÜĞÜN

Drej Ali, Susurluk skandalının baş aktörlerini bir araya getiren kız kardeşi Yasemin Yasak’ın düğünüyle de gündeme geldi. Ocak 2000’deki düğün Susurluk skandalının baş aktörlerini bir araya getirdi. Düğünde, damadın tanıklığını Susurluk skandalının baş aktörlerinden DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak yaptı. Susurluk davası sanıklarından Sami Hoştan ve Ayhan Çarkın da düğünün davetlileri arasındaydı. Susurluk, Ergenekon gibi birçok davada ismi geçen eski emniyet müdürü ve özel harekat daire başkanı İbrahim Şahin de düğüne katılan isimlerden biriydi. Bu düğün kamuoyunda uzun süre konuşulmuş, dönemin gazeteleri ünlerce katılan isimlerle ilgili haberlere yer vermişti. Düğünde sahnedeki isim ise İbrahim Tatlıses’ti.

MİLLİYET GAZETESİNİN TARANMASI

Drej Ali, 1988’de Milliyet gazetesi binasını kardeşi ile ilgili bir haber nedeniyle tarattı. Emekli polis Korkut Eken, Devlet Güvenlik Mahkemesi savcılığına 24 Şubat 1997 tarihinde verdiği ifadesinde, Abdullah Çatlı gibi Yasak’ın da, 1987-1998 yıllarında MİT tarafından, yurtdışında PKK ile mücadele için kullanıldığını ileri sürdü.

SUSURLUK’UN “SIR ÇANTASI”NI ONUN ALDIĞI SÖYLENDİ 

1989’da mafya lideri İnci Baba’yı vurduktan sonra yeraltı dünyasında ismini duyurmaya başladı. İsmi Susurluk çetecileriyle anıldı. Susurluk kazası sonrasında olay yerine ilk giden kişinin Drej Ali olduğu, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün olay yerinde bulunan görevlileri arayarak Çatlı’nın cenazesinin teslim edilmesini istediği iddia edildi. Kazada kaybolan ve Çatlı’ya ait olduğu iddia edilen çantanın da, Küçük’ün talimatıyla Drej Ali’ye teslim edildiği iddialar arasında. Ali Yasak, Susurluk davasında ismi sıkça geçmesine karşın ceza almadan kurtulmayı başardı. Drej Ali, Çanta iddiasını daha sonra, Ergenekon davası sırasındaki yargılamalarda inkar etmişti. Çatlı’nın çantasını kendisinin aldığı iddialarına yönelik de Yasak, “Bu eşyalar hakkında hiçbir bilgim yok. Ne bir çanta gördüm, ne de arabadan aldım. Ben zaten Susurluk’a geldiğimde doğrudan hastaneye gittim” demişti.

1996 yılındaki Susurluk kazasında siyaset-mafya-devlet ilişkileri ortalığa dökülmüştü. Kazan, üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen bugün de hâlâ tam olarak aydınlatılabilmiş ya da yargılanmış değil.

BUFFALO OPERASYONUNDA DA İSMİ GEÇTİ

Et kaçakçılığı ile ilgili başlatılan Buffalo Operasyonu’na Yasak’ın adı da karıştı. Et kaçakçılığının elebaşı olarak bilinen İsak Romano’nun yaralanması olayında azmettirici olduğu öne sürülen Yasak, burnundan ameliyat olmak için yattığı hastane odasında gözaltına alındı. Sorgulanmak için Ankara’ya götürülen Yasak, daha sonra serbest bırakıldı.

BOMBALI İDDİASI

Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen “Buffalo Operasyonu” sonucunda hazırlanan 128 sayfalık iddianamede, çıkar amaçlı suç örgütünün elebaşı olduğu bildirilen İsak Romano ile “Drej Ali” lakaplı Ali Yasak ve Bucak aşiretinden Mehmet Bucak’ın, 12’şer yıldan 28’er yıla kadar ağır hapis cezasına mahkum edilmeleri istendi. İddianamede, Ali Yasak’ın kurulan örgüt içindeki anlaşmazlık sırasında gözdağı vermek amacıyla İsak Romano’yu ayağından vurdurma ve sanıklardan Ömer Faruk Kamaç’ın bürosunu bombalattırma eylemleri sırasında da silah ve patlayıcı madde kullandığının, iddialar arasında yer aldığı belirtildi.

Ali Yasak, Ergenekon soruşturması kapsamında 22 Ocak 2008’de İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra 25 ocak’ta tutuksuz yargılanmak üzere savcılıkça serbest bırakıldı. Yasak’a “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması yöneltildi.Dava sonucunda Yasak’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

DREJ ALİ’NİN “HERKESİ” BULUŞTURAN İKİNCİ DÜĞÜNÜ

Drej Ali, kapatılan Ergenekon soruşturmalarından sonra “saygın iş adamı” olarak yeniden ortaya çıktı. Öyle ki Eylül 2019 yılında oğlunun düğününe AKP’den ve MHP’den birçok isim katıldı. Siyaset, sanat, spor ve medya dünyasını, 2000 yılındaki kız kardeşinin düğününden sonra ikinci kez buluşturan Drej Ali, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tarafından da “Ülküdaşımız” olarak tanıtıldı. Düğüne kimler katılmadı ki…

Yasak’ın oğlu Halil Yasak, hayatını Miray Özbay ile birleştirdiği düğünde çiftin nikahlarını Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz kıyarken, şahitliklerini ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile TBMM Başkanvekili Celal Adan yaptı. Düğünde Şanlıurfa folklor ekibinin yanı sıra ünlü sanatçılar; Azerin, Rubato, Esad Kabaklı, Mahmut Tuncer, Faruk Tuncel ve Ebru Gündeş sahne aldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun babası Hasan Soylu da Drej Ali’nin oğlunun düğünündeydi. Hasan Soylu, Emniyet’in organize suç örgütleri listesindeki Fatih Bucak’la aynı masadaydı.

MHP TAM KADRO KATILDI, KÜLÜNK VE SOYLU’NUN BABASI DA HAZIR BULUNDU

MHP’den düğüne katılanlar şöyle: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın, İzzet Ülvi Yönter, Mehmet Faruk Aksu, Fethi Yıldız, MHP MYK Üyeleri ve Milletvekilleri İbrahim Özyavuz, Mehmet Bülent Karataş, Tamer Osmanağaoğlu, Milletvekili Hayati Arkaz, Milletvekili Ahmet Akay.

Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı “Süleyman Çakır” karakterinden sonra ünlenen, o günden beri de birçok mafya lideriyle fotoğrafları ortaya çıkan oyuncu Oktay Kaynarca da Ali Yasak’ın oğlunun düğününde hazır bulundu. Kaynarca, MHP lideri Bahçeli’yi ziyaret ederek sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2022, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER