Liceli köylüler asker baskınını anlattı

Lice’de abluka altına alınan kırsal mahallerdeki yurttaşlar, evlerine baskın düzenlendiğini ve şiddete maruz kaldıklarını belirterek, askerlerin kendilerine, “Bugün çayınızı içtik, yarın da sizi almaya geleceğiz” dediğini söyledi.

Liceli köylüler asker baskınını anlattı

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Çağdaş (Cinezur), Dibek (Derxust), Arıklı (Hiseynik) ve Bağlan (Mişref) mahallelerinin kırsalında başlatılan askeri operasyon sırasında 9 Ocak’ta çıkan çatışmada 1 asker yaşamını yitirdi, 3 asker de yaralandı. Üç gündür süren operasyon sırasında mahalleler abluka altına alındı, bazı evlere baskınlar düzenlendiği, yurttaşların işkenceye maruz kalarak ölümle tehdit edildiği belirtildi. Bağlan Mahallesi’nde yapılan ev baskınında gözaltına alınan Azize Bozkuş, götürüldüğü Lice’de serbest bırakılırken, eşi Mehmet Şah Bozkuş ise “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklandı.

Askeri operasyonun sona ermesi ardından askeri birliklerin bölgede sivil araçlarla dolaştığı belirtilirken, Diyarbakır Valiliği ise işkence iddiasının doğru olmadığını kamuoyuna duyurdu. 

HDP HEYET GÖNDERDİ

Yaşanan gelişmeler üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, bölgedeki gelişmeleri yerinde incelemek amacıyla heyet gönderdi. HDP Diyarbakır milletvekilleri Semra Güzel ve Remziye Tosun ile il yöneticilerinden oluşan heyet ilk olarak Bağlan Mahallesi’ne gitti. Mahalle girişinde askerlerce durdurulan heyet üyeleri, Genel Bilgi Taraması'ndan (GBT) geçirildi. GBT işleminden sonra heyet, işkence gören ve gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mehmet Şah Bozkuş'un evini ziyaret etti. HDP heyetin mahalle ziyaretleri, askerler ve sivil araçlarla adım adım izlendi.

ASKERLER: YARIN SİZİ ALMAYA GELECEĞİZ

Heyet, Bozkuş'un kızı Seçil Bozkuş'tan olay günü yaşananları dinledi. Bozkuş, bugüne kadar bölgelerinde yaşanan her operasyon sonrası askerlerin evlerine baskın düzenlendiğini ve askerler tarafından kendilerine ajanlık dayatıldığını akardı. Operasyonun ilk günü askerlerin evlerine geldiğini ve normal bir baskında yapılan aramayı gerçekleştirdiğini belirtti. Bozkuş, "İlk gün köy askerler tarafından ablukaya alındı ve evimizin bahçesi arandı. 

Daha sonra askerler bizden çay istediler. Biz de korktuğumuz için onlara çay verdik. Askerler çaylarını içtikten sonra bize 'Bugün çayınızı içtik, yarın da sizi almaya geleceğiz' dedi. Ertesi gün gece saatlerinde eve baskın düzenleyerek 'burası örgüt evdir' dediler ve sonra evde annemi (Azize Bozkuş) zırhlı araca bindirdiler, bizi; tüm aileyi evin girişinde bulunan beton salonda el ense yaptırarak oturttular. Babam ağır hasta olduğu için fenalaştı ve bayıldı. Daha sonra askerler, çatışma alanından birine yardım ettiğini ileri sürerek babamı ve arabasını karakola götürdüler" ifadelerinde bulundu. 

'BABAM BAŞKA BİR DOSYADAN ALINDI'

Karakolda ifadesi alınan babasına olay yerinde arabayla geçtiğine dair suçlamalarda bulunulduğunu dile getiren Bozkuş, "Babam karakolda olay yerinde araçla geçtiğini, bunun nedenin de çatışma alanına yakın olan karakola imzası olduğu için gittiğini söylüyor. Askerler bunun gerçek olduğunu, karakol ile yapılan görüşme sonrasında öğreniyor. Bu sefer askerler babama başka bir dosyasından dolayı alınacağını söyleyerek gözaltına alıyor. Babam daha sonra çıkartıldığı mahkemede tutuklandı" dedi.

BUGÜN 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Heyet ardından Dibek Mahallesi’ne geçti. Burada da köylüler ile bir araya gelen heyet, köylülerin yaşadıklarını dinledi. Köylüler, bu sabah köylerine yönelik operasyon düzenlendiğini, evlere yapılan baskınlarda Sıddık Özkan (63), Ferhat Özkan ve Ömer Yıldırım’ın gözaltına alındığı bilgisini verdi. Gözaltına alınan Özkan ailesinin yakınları, operasyon gününe ilişkin şunları söyledi: "Köyün etrafı onlarca asker tarafından sarıldı. Operasyonun olduğu gece askerler köyün içinde, dışında bulunanları GBT'den geçiriyordu. Askerler operasyondan sonra bu sabah gelip bizim evi ve komşumuzun evini bastı. Baskında bizi 'Şehit verdik bu olayı size bırakmayacağız’ diye tehdit ettiler" dedi. 

Heyet ailelerle yaptığı ziyaretlerden sonra olayın takibini sürdüreceklerini ifade ederek, incelemelerini sonlandırdı.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER