Katledilen Kemal Kurkut davasında beraat kararına tepki: Adliyelerden adaletsizlik çıkıyor

Kemal Kurkut davasında sanık polis hakkında verilen beraat kararına tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bir davanın daha cezasızlıkla sonuçlandığını belirterek, "Bu adliyelerden her zaman adaletsizlik çıkıyor" dedi.

Katledilen Kemal Kurkut davasında beraat kararına tepki: Adliyelerden adaletsizlik çıkıyor

Diyarbakır’da 21 Mart 2017’de Newroz kutlaması öncesi öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un katil zanlısı polis Y.Ş. hakkında, "olası kastla öldürme" suçundan açılan ve Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 12’nci duruşmasında beraat kararı çıktı. Duruşmanın ardından Kurkut’un ağabeyi Cihan Kurkut ile HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri Nuran İmir, Hişyar Özsoy ve Fatma Kurtalan’ın da aralarında bulunduğu heyet, Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. 

‘KÜRTLER ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ İSPATLAYAMIYOR’

HDP’li Meral Danış Beştaş, cezasızlık politikasına bir davanın daha eklendiğini söyledi. Kemal Kurkut’un ailesinin, sevenlerinin hissiyatının düşündüklerinin mahkeme heyeti için bir öneminin olmadığını dile getiren Beştaş, "Onlar için tek önemli şey, devlet adına suç işleyenleri aklamak. Davayı izledik ve bu bizim ilk tanık olduğumuz cezasızlık davası değil. İlk tanık olduğumuz beraat kararı değil. Bu adliyelerde her zaman adaletsizlik çıkıyor. Her zaman Kürde karşı işlenen cinayetleri aklama kararı çıkıyor. Kürt halkı yüz yıldır bu ülkede haksız bir şekilde, hukuksuz bir şekilde öldürüldüğünü ispatlamaya çalışıyor. Ama öldürüldüğünü ispatlayamıyor. Kameralar önünde, üst tarafı çıplak bir vaziyette, herkesin canlı tanıklığıyla işlenen bir cinayette de Kemal Kurkut öldürüldüğünü ispatlayamadı" ifadelerini kullandı.

'SANIK BİR SAAT TUTUKLU KALMADI'

Beştaş, devamında, "Vartinis’te bir aile yakılarak öldürüldü, sanıklar beraat etti. Roboski’de TSK’ya ait savaş uçakları 34 genci katletti, 11 tanesi çocuk, beraat bile verilmedi, takipsizlik kararı verildi. Dava açılmasına bile gerek duyulmadı. Şırnak’ta Muhammed ve Furkan’ın evine panzer girdi, 7 ve 8 yaşındaki iki kardeş öldürüldü,  panzeri kullanan polise 19 bin TL para cezası verildi. Bu topraklarda Kürt’ün öldürüldüğü hiçbir dava ceza kararı çıkmamıştır. Ve daha da vahimi de bugün izledik, bir polis memuru yargılanıyor ancak bir tek saat bile tutuklanmadı. Bu ülkede Cumhurbaşkanına hakaretten, iktidara muhalefetten her gün tutuklamalar, operasyonlar yapılırken, cinayet ve katliam davaları soruşturulmuyor. İster evinize panzer girsin, ister savaş uçakları sizi tarasın, bombalasın, ister bir evin içinde yakılarak öldürülün, isterse havan topu değsin, isterseniz kameraların önünde öldürülün, siz Kürt’seniz, bu ülkede size adalet yok, hukuk yok. Sizin için hakkaniyete dayalı bir karar verilmiyor" dedi.

'HER GÜN KIYAMET KOPUYOR'

Adalet Bakanı'nın “yargıda reform” ile ilgili açıklamalarını hatırlatan Beştaş, "Ben şunu hissettim, bir milletvekili olarak, bir hukukçu olarak, keşke adaleti savunan bu insan Adalet Bakanı olsaydı dedim. Çünkü Adalet Bakanı olduğunun ya farkında değil ya da bunu uygulamıyor. Bir cümlesi var ya, ‘Adalet yerini bulsun, kıyamet kopsun’. Burada her gün kıyamet kopuyor ama adalet yerini bulduğu için değil, adalet yerini bulmadığı için kıyamet kopuyor. Sayın Adalet Bakanı, yüreğimizde, beynimizde, kalbimizde her gün kıyamet kopuyor" diye belirtti.

'HUKUKSUZLUĞUN RESMİ’

Beştaş, devamla şunları söyledi: "Bu karar adaletsizliğin resmidir. Bu karar hukuksuzluğun resmidir. Bu ülkede insan canının ne kadar kıymetsiz olduğunu resmidir. Tabi bu öldürülen Kürt ise zaten ceza yoktur. Bunu 100 yıldır yaşıyoruz ve yaşamaya devam ediyoruz ama başardığımız bir şey var. Artık öldürüldüğümüzü ispatlıyoruz. Haksızlığı ispatlıyoruz. Bu kararı imza atanların peşini bırakmayacağız. Ve er geç bu adalet sağlanacaktır. Bir ülkede adalet ölmüşse, kıyamet o zaman kopar.”

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER