İHD: Kürtlere yönelik saldırılar ayrımcı ve ötekileştirici söylemin ürünü

Kürt yurttaşlara yönelik artan ırkçı saldırıları kınayan İHD Diyarbakır Şubesi, “nefret suçu” kapsamına giren saldırıların ayrımcı ve ötekileştirici söylemin yaygınlaşmasının ve cezasızlık ortamının ürünü olduğunu kaydetti.

İHD: Kürtlere yönelik saldırılar ayrımcı ve ötekileştirici söylemin ürünü

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, son zamanlarda çeşitli kentlerde Kürt yurttaşlara yönelik artan ırkçı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yoğunlaşarak devam eden saldırıların bir kısmına çok yakın zamanda Konya’da, Afyon’da ve Ankara’da yaşandığı belirten açıklamada, “Bu saldırılar ırkçılığın ve ayrımcılığın açığa çıkardığı şiddetle Kürt yurttaşların yaşamının kast edildiği nefret suçlarıdır ve Kürt kimliğine yönelik saldırılardır” denildi.

Sakarya’da, 16 Aralık 2018 tarihinde Kürtçe konuştuğu için uğradığı ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybeden Kadir Sakçı ve ağır yaralanan oğlu Burhan Sakçı’nın hatırlatıldığı açıklamada, yine Sakarya’da başka bir ırkçı saldırı sonucu Şirin Tosun’un yaşamını yitirdiği vurgulandı.

Bunlarla birtikte Tarım işçisi olarak çalışan Mardinli Kürt bir ailenin uğradığı saldırıya ilişkin soruşturmalarda failler hakkında takipsizlik kararı verildiğine işaret edilen açıklamada, "Yine geçtiğimiz ay İzmir HDP İl Örgütünde Deniz Poyraz’ın katledilmesine de tanık olmuştuk. Ayrımcı, ötekileştirici söylem ve davranışların münferit olmadığını, son örneklerle yaşama kast eden saldırıların devam ettiğini görüyoruz. Belirtmek gerekir ki bu saldırılar ayrımcı ve ötekileştirici söylemin yaygınlaşmasının ve cezasızlık ortamının ürünüdür” ifadeleri kullanıldı.  

‘AYRIMCI VE ÖTEKİLEŞTİRİCİ DİLDEN VAZGEÇİLMELİ’

2020 yılında sadece İHD’nin tespitlerine göre 14 ırkçı saldırı olayında 3’ü Suriyeli çocuk olmak üzere 7 kişinin öldürüldüğü belirtilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:  “En az 32 kişi de yaralanmıştır. 2010 yılından bu yana 280 ırkçı saldırıda 15 kişinin öldürüldüğünü ve 1097 kişinin de yaralandığını görüyoruz. Nefret suçlarındaki gerçek verilerin İHD’nin ulaşabildiği verilerin ötesinde olduğu görülmektedir. Her gün açığa çıkan ırkçı saldırılara karşı her kademedeki yetkililer ve siyasetçiler nefret söylemlerinden vazgeçmelidir. Ayrımcı, ötekileştirici, kutuplaştırıcı dilin sürmesi durumunda Türkiye'de nefret suçlarının bitmeyeceği kanaatindeyiz. Çünkü bu durum ırkçı gruplar üzerinde oldukça olumsuz etkiler bırakmakta ve bu etkiler son günlerde tanık olduğumuz geri dönüşü olmayan saldırılara dönüşebilmektedir.

‘CEZASIZLIK SONA ERDİRİLMELİ’

Son olarak saldırıya uğrayan tüm yurttaşlara geçmiş olsun diyerek yaşamını yitiren Hakim Dal’ın ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz. İHD olarak ifade etmek isteriz ki; nefret suçu kapsamındaki benzer saldırılarda olduğu gibi süregelen politikalardan vazgeçilmelidir, failler hakkındaki cezasızlık sona erdirilmeli ve saldırıyla ilgili soruşturmalar etkin bir şekilde sürdürülmelidir.”

İLGİLİ HABERLER

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2021, 21:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER