HSK seçimlerini protesto eden HDP Genel Kurulu terk etti

HSK seçimlerini protesto eden HDP, Meclis Genel Kurulu’nu terk etti.

HSK seçimlerini protesto eden HDP Genel Kurulu terk etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) seçilecek 7 üyenin Meclis Genel Kurulu’ndaki seçimini protesto etti. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, seçimden geri çekilmelerinin nedenini şöyle açıkladı: “Bu seçimi katılmayacağız. HSK üye seçiminin ilk kez Meclis’te yapılması önemli, bağımsız ve tarafsız bir yargı mekanizmasına ulaşmak için önemli. Çünkü şu anda bağımsız bir yargı yok. Bu şekilde demokratik bir usulde seçim yapılmasını dile getirdik ancak öyle olmadı. Bunu komisyonda dile getirdik. Olması gereken başvuran adayların incelenmesi ve seçimlerin en demokratik yöntemle yapılmasıydı ama öyle olmadı. Kapalı kapılar arasında yapıldı. 

Siyasi bagajların yanında taşıyan isimler yapıldı. Liyakat olmadı. HSK yargı açısından baktığımızda son derece sıkıntılı bir döneme bir kez daha imza atılmış olacağını düşünüyoruz. Bu sadece iktidarın değil, muhalefetin de yanlış bir tutumunun olduğunu düşünüyoruz. Seçimlere katılmıyoruz bunun önemli bir vicdani sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.”

Genel Kurul’da HSK üye seçim süreci başladı.

Meclis Genel Kurulu, Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) atanacak 7 üyeyi seçti.  Meclis’te 21 adaydan 7 üye seçimle belirlendi. HSK'nin yeni üyeleri; Ergün Şahin, Hamit Kocabey,  Aysel Demirel, Bilal Temel, Ömür Topaç, Sinan Esen ve Cumhur Şahin oldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER