Hekimler yarın 'Beyaz G(ö)rev'de

Çalışma koşulları ve özlük haklarının düzeltilmesi için yarın grev yapacaklarını belirten TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, talepleri karşılanmazsa Mart ve Nisan aylarında daha uzun süreli iş bırakacaklarını duyurdu.

Hekimler yarın 'Beyaz G(ö)rev'de

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük haklarının yerine getirilmesi için eylemleri devam ediyor. Meclis önünde, 4 Ocak'ta sağlık emekçileri haklarına yönelik tasarının Genel Kurul’a gelmesi için eylem yapan hekimler, yarın özlük hakları için iş bırakacak, hastane önlerinde bir araya gelecek.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, yarın yapılacak “Beyaz G(ö)rev”e ilişkin konuştu.

Ekim ayından beri enflasyon altında ezilen maaşlarıyla ve pandemi koşullarıyla ilgili taleplerinin değerlendirilmediğini kaydeden Bulut, 23-26 Kasım'da yaptıkları “Beyaz Yürüyüş” sonrası Meclis’e kanun tasarısının geldiğini, yasa tasarısının kabul edilmesine rağmen maddelerin komisyon tarafından geri çekildiğini hatırlattı. Bulut, tasarının geri getirilmesi için eylemlere devam edeceklerini ifade etti.

‘SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI’

Bulut, sağlık emekçilerinin enflasyon altında alım gücünün yükseltilmesi,“sağlıkta şiddet yasası” çıkartılması, Kovid-19’un meslek hastalıkları kapsamına alınmasını, liyakatsiz atamalar, soruşturmalar, mobbing, güvenlik soruşturmaları, KHK'ler ile dayatılan antidemokratik uygulamaların derhal bitirilmesini ve koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelediği birinci basamak sağlık hizmetlerinin oluşturulması taleplerini hastane önlerinde duyuracaklarını söyledi.

MART VE NİSAN UYARISI

Aciller, Kovid-19 hastaneleri, ameliyathaneler ve gebe bakımları dışında tüm sağlık emekçilerinin grevde olacağının ifade eden Bulut, hastalara diğer alanlarda randevu almamaları çağrısında bulundu. Bulut, sağlık çalışanlarının özlük hakları ve çalışma koşulları düzeltilmezse Mart ve Nisan aylarında daha uzun süreli iş bırakma eylemlerinin olacağını duyurdu.

ANKARA PROGRAMI

TBB öncülüğünde iş bırakacak olan sağlık emekçileri, 8 Ocak Salı günü saat 12.00’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü Başhekimlik önünde, İbni Sina Hastanesi Başhekimlik önünde ve Gazi Hastanesi Poliklinik önünde nöbet eylemi yapacak. 

Hekimler, Ankara'da saat 12.30’da Hacettepe Hastanesi önünde “Beyaz G(ö)rev”deyiz" şiarıyla açıklama yapacak. 

HDP'DEN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

HDP, sağlık emekçilerinin yarın yapacağı iş bırakma eylemine destek çağrısı yaptı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu Eş Sözcüsü Dr. Samet Mengüç, sağlık emekçilerinin yarın yapacağı greve destek açıklaması yaptı. 

Yazılı açıklamada, sağlık emekçilerinin haklı, meşru taleplerini sahiplendikleri ve iş bırakma eylemine parti olarak destek verdikleri belirtildi.Sağlık emekçilerinin AKP’nin yıllardır uyguladığı sağlık politikalarını protesto etmek ve taleplerini daha yüksek sesle dile getirmek amacıyla yarın G(ö)reve gideceklerine dikkat çekilen açıklamada, “İktidarın 20 yıla yakındır uyguladığı ve Sağlıkta Dönüşüm Programı adını verdiği neoliberal sağlık politikaları; hastaları müşteri, sağlık emekçilerini ise parça başı üretim esasına dayalı işçiler olarak görmektedir. Gelinen aşamada toplum sağlığı ciddi anlamda tehlikeye girmiş, sağlık çalışanları ise artan iş yükü ve güvencesiz çalışma ile karşı karşıya kalmış, ayrıca sosyal ve ekonomik hak kayıplarına uğramıştır” denildi.

NİTELİKLİ SAĞLIK HİZMETİ YOK

AKP’nin sağlık politikalarının özünün sağlık talebini arttırma ve vatandaşları müşteri olarak görme olduğunun altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Talebi karşılayanlar ise sağlık emekçileri, sağlık çalışanlarıdır. Artan bu talep nedeniyle sağlıkta nitelikli hizmet anlayışı ortadan kalkmış, sağlık çalışanları uzun süreli ve gece-gündüz çalışmaya zorlanmış, ücretlerinde ve sosyal haklarında hiçbir düzenleme yapılmamış, özlük ve ekonomik hakları adeta gasp edilmiştir. Tüm bu olumsuz çalışma koşullarına 2 yıldır Kovid-19 pandemisi de eklenince, sağlık çalışanlarının iş yükü daha da artmış ve adeta angarya çalışma koşullarıyla baş başa bırakılmışlardır.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

İşte bu koşullar altında tükenme noktasına gelen sağlık hizmet üreticileri, grevi son bir umut olarak görmüş. Halkların Demokratik Partisi olarak tüm bu haklı ve meşru talepleri sahipleniyor ve kendi taleplerimiz olarak görüyoruz. 8 Şubat’ta yapılacak iş bırakma eylemlerini destekliyor, tüm vatandaşlarımızı da daha sağlıklı ve nitelikli bir sağlık hizmeti alabilmeleri için sağlık çalışanlarıyla dayanışmaya çağırıyoruz.”

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER