HDP Milletvekili Semra Güzel için 'Hazırlık Komisyonu' kuruldu

HDP Milletvekili Semra Güzel’in fezlekelerinin Karma Komisyon’da görüşülmesinin ardından Hazırlık Komisyonu kuruldu.

HDP Milletvekili Semra Güzel için 'Hazırlık Komisyonu' kuruldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in “dokunulmazlığının” kaldırılması görüşmeleri Anayasa ve Adalet Komisyonu’ndan oluşan Karma Komisyon’da sona erdi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri Abdullah Koç, Oya Ersoy, Hüseyin Kaçmaz, Zuleyha Gülüm, Murat Çepni, Şevin Coşkun, Serpil Kemalbay, Erdal Aydemir, Ayşe Sürücü, Nuran İmir, Filiz Kerestecioğlu ve Celadet Gaydalı, Mahmut Toğrul ve Necdet İpekyüz katıldı.

BOZDAĞ AÇIKLAMASI 

Komisyon Başkanı Bekir Bozdağ, HDP'li Güzel hakkında “örgüte üye olma” iddiasıyla düzenlenen yasama dokunulmazlığı dosyası ve eklerini görüşeceklerini belirterek, "Bugün yalnızca Hazırlık Komisyonu kurulması konusunu ele alarak Hazırlık Komisyonu kuracağız. Takdir komisyonumuzun saygın üyelerine aittir. Müzakereleri, Hazırlık Komisyonu raporu geldikten sonra onun üzerinde yapalım. Hazırlık Komisyonu'na yazışma yetkisi vereceğiz. Dosyaya yeni bilgi, belge ve ekler gelebilir. Onları da gördükten sonra komisyonumuz detaylı değerlendirmeleri rapor üzerinde yaparsa hem doğru hem de daha hızlı karar almış olabiliriz" dedi.

Dokunulmazlık dosyalarının görüşülmesinin gizlilik esasına riayet edilerek yapıldığını belirten Bozdağ, fezlekeleri okutacağını ve dokunulmazlık dosyası üzerinde müzakerelerin yapılacağını kaydetti. Komisyon Başkanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla komisyonda bulunan gazeteciler, danışmanlar çıkarıldı. Bozdağ, komisyon da üye olmayan milletvekillerinin de çıkarılmasını talep etti. HDP’li milletvekillerinin itirazı üzerine komisyon çalışma usulüne ilişkin görüşme yaptı. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından komisyona üye olmayan milletvekillerinin de katılmasına karar verdi. 

HAZIRLIK KOMİSYONU KURULDU

Komisyon üyesi olmayan milletvekillerinin de katıldığı toplantıda hazırlık komisyonu oluşturuldu. Hazırlık Komisyonu’na AKP’li Ramazan Can, Abdullah Güler ve Zeynep Gülyılmaz, HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki ve CHP’li Rafet Zeybek seçildi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER