HDP'li Dede: Savcı, operasyondan bir hafta önce Erdoğan ile görüştü

GÜNDEM-HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede "Bu tesadüf değil. Talimat var” dedi.

HDP'li Dede: Savcı, operasyondan bir hafta önce Erdoğan ile görüştü

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede, 6 yıl önce gerçekleşen Kobani eylemleri gerekçe gösterilerek 25 Eylül'de HDP'ye düzenlenen operasyon hakkında değerlendirmede bulunarak Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir hafta görüştüğüne dikkat çekti. Dede, "Bu tesadüf değil. Talimat var” dedi.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP eski Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Ayla Akat Ata’nın da aralarında bulunduğu HDP’liler Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. 24 saatlik avukat görüş yasağının ardından avukatlar dün sabah müvekkilleriyle görüşmeye başladı. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede ve Hukuk Komisyonu Üyesi Kenan Maçoğlu, son gelişmeleri bianet’e anlattı.

'SAVCI VE BARODAN KİMSE YOK'

Dede şunları kaydetti:"Dosyada açık hukuksuzluklar var. Mükerrer bir soruşturma, gözaltına alınan herkes daha önce ifadeye çağrıldı ve hepsi ifade verdi. Tekrar çağrılsalardı tekrar giderlerdi.Gözaltına alınan isimlerden Nazmi Gür, avukat, avukatlık kanunun gereği, Baronun görevlendiği bir yönetim kurulu üyesi ve savcının arama işlemi süresince hazır bulunması gerekiyor. Savcı ve barodan kimse yok. Bu şekilde hukuksuz bir gözaltı süreci yapılıyor, hukuk öncelenmiyor.

'GİZLİLİK KARARI GETİRİLMESİ DE BİR DİĞER HUKUKSUZLUK'

Gizlilik kararı getirilmesi de bir diğer hukuksuzluk. Normalde gizlilik kararı, toplanmayan delillerin toplanması ve toplananların ise karartılmasını engellemek için getirilir. Savcı 6 yıl sonra hangi delilleri topluyor ya da 6 yıl öncesine dair neyin karartılacağını düşünüyor. 6 yılda toplanan delil zaten toplanmıştır, delillerin karartılma ihtimali kalmamıştır. Bu açık hukuk ihlalidir."

'BİR HAFTA ÖNCE ZİYARET ETTİ'

Dede, operasyonun talimatla gerçekleştiğini belirterek, “Bir hafta önce Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Saray’da Cumhurbaşkanını ziyaret etti ve bir hafta sonra bu operasyon gerçekleşti. Bu tesadüf değil. Talimat var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2020, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER