HDP Hakkari İl Örgütü: Amaç yolsuzluk gündemini değiştirmek

HDP Hakkari İl Örgütü, çocukları kaçırıldığı iddiasıyla kimi kişilerin parti binası önünde getirilmesiyle, AKP'li kimi yöneticilerin de isimlerinin geçtiği rüşvet gündeminin değiştirilmeye çalışıldığını kaydetti.

HDP Hakkari İl Örgütü: Amaç yolsuzluk gündemini değiştirmek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari İl Örgütü, kentte her 15 günde bir ilan edilen "eylem ve etkinlik yasağı", AKP'li isimlerin de aralarında bulunduğu kişilerin rüşvet aldığı iddialarına dair ortaya çıkan ses kayıtları ve çocuklarının kaçırıldığını iddia edilen grupların partileri önüne getirilmesine dair açıklama yaptı. HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve çok sayıda partili açıklamaya katıldı. 

HDP İl Eşbaşkanı Sinan Kaya, valiliğin yasağının sadece kendi partilerini kapsadığını belirterek, "HDP’yi kriminalize etmek için çalışan bir Vali var" dedi. 

ESNAFA KÜFREDEN GRUP

Kaya, aralarında korucu yakınlarının da bulunduğu bir grubun geçtiğimiz günlerde çocuklarının kaçırıldığı iddiasıyla partileri önünde toplanarak, işyerinin önünün kapatılmamasını isteyen esnafa saldırı girişiminde bulunup ve küfürler savurmasına değindi. Bu durumu kabul etmeyeceklerini belirten Kaya, "Esnafa sinkaflı sözler sarf edildi. Bu üslup annelerin üslubu değildir. Bu üslup Kürt halkının veya bu coğrafyada yaşayan hiçbir halkın üslubu değildir. Bizim üslubumuzda sinkaflı sözleri zavallı, kendini ifade edemeyen kullanır. Bu sözleri kabul etmeyeceğimizi ve güvenlik güçlerinin de bunlara müdahale etmediğini maalesef söylemek zorundayız" diye konuştu. 

Grubun, polis eşliğinde parti binaları önüne getirildiğine dikkati çeken Kaya, sorunların hakaretlerle çözülmeyeceğine işaret ederek, ailelerin yönlendirildiği söyledi. Sorunların çözümünün demokrasi ve yargı reformları olduğunu söyleyen Kaya, "Ülkeyi korku imparatorluğuna dönüştürerek çözemezsiniz” dedi. 

RÜŞVET İDDİALARI 

AKP'li yöneticilerin de aralarında bulunduğu kimi kişilerin ihaleler karşılığında rüşvet aldıkları iddialarına dair ortaya çıkan ses kayıtlarına değinen Kaya, “Gündemi değiştirmek için var gücüyle didiniyorlar. Bunun bilincindeyiz. Korkuyorlar. Korkuyu iliklerine kadar yaşıyorlar. Gidecekler ve tamamı yargılanacaklar” diye belirtti. 

'SORUMLU VALİDİR'

Partileri önünde yapılan eylemler sırasında yaşanacak olumsuz bir durumdan kent valisinin sorumlu olacağını belirten Kaya, "Madem valilikçe alınan bir yasaklama kararı var, bu yasağa herkesin dahil edilmesi gerekir. HDP olarak bu hafta partimizin önünde herhangi bir eylem ve etkinliklerin gelişmesini istemiyoruz. Halkları birbirine kırdırarak, var olan kriz üzerinde iktidarını sürdürmek isteyen bir AKP hükümeti vardır. Esnafımıza sarf edilen sözleri yeniden kınadığımızı belirtiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER