HDP Derik ilçe Eşbaşkanı ve 5 kişi serbest bırakıldı

Mardin'de dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Derik İlçe Eşbaşkanı Selma Özcan ile birlikte 5 kişi serbest bırakıldı.

HDP Derik ilçe Eşbaşkanı ve 5 kişi serbest bırakıldı

Mardin merkez ve ilçelerinde Demokratik Toplum Kongresi'ne (DTK) dönük yürütülen bir soruşturma kapsamında dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Derik İlçe Eşbaşkanı Selma Özcan, Süryani Birliği Dernek Başkanı Yuhanna Aktaş, Şenol Şan, Tevfik Kilkaya, Nurettin Altun ve Ruken Çalıştıran Karabat'ın emniyet sorguları tamamlandı. DTK içindeki konumlarının ne olduğu ve DTK ile ilişkileri sorulan 6 kişi daha sonra Mardin Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık sorgularında da aynı sorular sorulan 6 isim adli kontrol uygulanması istemi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Hakimlik savcılığın istemi doğrultusunda 6 kişi hakkında adli kontrol şartı ile serbest bırakılmaları yönünde karar verdi.

Öte yandan kentte dün yapılan operasyonlarda sanal medya paylaşımları gerekçesi ile "örgüt propagandası" iddiası ile gözaltına alınan 10'u aşkın kişinin işlemleri ise sürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER