HDP'den HSK’ye başvuru: Kobanê Davası mahkeme heyeti görevini kötüye kullanıyor

Kobanê Davası avukatları, davaya bakan mahkeme heyetinin görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Kurulu’na başvuruda bulundu

HDP'den HSK’ye başvuru: Kobanê Davası mahkeme heyeti görevini kötüye kullanıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu ile Kobanê Davası avukatları, davaya bakan mahkeme heyetinin görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Kurulu’na başvuruda bulundu. Konuya ilişkin HSK’ye dilekçe veren avukatlar, çıkışta basına kısa bir açıklama yaptı.

Avukatlar adına konuşan Kenan Maçoğlu, “Kobanî dosyasına bakan Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne HSK müdahale etti. Mahkeme başkanı görevden alındı, heyete yeni bir üye atandı. Bununla yeni bir tutum geliştirilmeye başlandı. 2 aylık 3 aylık duruşma periyotlarına müdahale edildi. Hızlı bir şekilde davayı sonlandırma amaçları bariz bir şekilde görülüyor. Bunu protesto ettik, duruşmaya katılmama mazeretlerimizi sunduk. Mahkeme bütün taleplerimizi reddetti ve dava halen avukatsız ve sanıksız devam ediyor. Bunlar görevi kötüye kullanmak anlamına geliyor, o yüzden HSK’ya başvuruda bulunduk. Diğer illerde bulunan avukat arkadaşlarımız da aynı başvurularda bulunuyor” dedi.

Sorular üzerine “Hukuki olarak mahkemenin avukatsız ve sanıksız duruşmayı sürdürmesi mümkün değil, mahkemenin bu tutumdan vaz geçmesini bekliyoruz. Karar verecekse bizsiz karar verir ve o da suç anlamına gelir” diyen Maçoğlu, “Sağlıklı bir mahkeme sürdürülmesini, mahkemenin sanıklara işkenceye dönüşmeyecek şekilde duruşma periyotlarını belirlemesini istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER