Gönüllü kampanyaya zorunlu katılım!

ANKARA - AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” yardım kampanyasına kamu işyerlerinde çalışanlara katılım mesajları atılmaya başlandı. Uygulamaya, “Zorunlu bağış olmaz” tepkileri geldi.

Gönüllü kampanyaya zorunlu katılım!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye destek olması amacıyla, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” isimli bağış kampanyasını başlatması ardından kamu işyerlerinde çalışanlara kampanyaya katılım mesajları atılmaya başlandı. Yargıtay, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), çalışanlarına kampanyaya katılımla ilgili şartların da yer aldığı yazılar gönderdi. Uygulamalar, "Zorunlu bağış olmaz" denilerek eleştirildi.

YARGITAY MİKTAR BELİRLEDİ

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca imzalı çalışanlara gönderilen yazıyla, bağış kampanyasına kurumsal olarak katılacakları duyuruldu. Yazıda, Yargıtay üyeleri, savcı ve hakimler için belirlenen alt sınır bin TL, personel için belirlenen alt sınırın ise 100 TL olduğu belirtiliyor. Personelden 20 Nisan'a kadar yazı ekinde verilen IBAN numarasına ödemelerin yapılması istendi. 

Yargıçlar Sendikası, sosyal medya hesabından, "Zorunlu bağış istenemez. İstenmiş ise adı bağış olmaz. Bağış için gönüllülük esastır. Miktarını da bağışçı belirler" açıklaması yapara,k zorunlu bağışa tepki gösterdi.

VAKIFLARA TALİMAT!

Benzer bir uygulamanın Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yürütüldüğü öğrenildi. Genel Müdür Burhan Ersoy imzasıyla çalışanlara gönderilen yazıda, “Milli Dayanışma Kampanyası'nın personelimize,  esnaf, cemaat vakıfları ile vakıf dost ve bağışçılarına duyurulmasını ve gerekli desteğin verilmesini rica ederim” denildi.

YARDIM LİSTESİ İNTERNETTE YAYIMLANIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul müdürleri, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri yöneticileri, öğretmenlerden bağış kampanyasına katılmalarını istedi. Bir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli yöneticinin, okul yönetimlerine gönderdiği mesajda, “Tüm okul ve kurumlarımızın müdürleri tarafından her türlü iletişim aracı ile öğretmen ve velilerimize ulaşılıp gerekli gayret gösterilip kampanyaya katılımın üst düzeyde tutulması için gayret gösterilecek olup, her hafta Cuma günü okul ve kurumlarımızın gayreti ile toplanan yardımın toplam tutarı tarafıma Whattsaptan, özelden okul ve kurum ismi belirtilerek gönderilecektir. Bu kampanyaya özel kurslarımızdan da katılım beklenmektedir” ifadeleri yer aldığı ileri sürüldü. 

Öte yandan mebpersonel.com sitesinde, kampanyaya bağış yapan daire başkanları, genel müdürler, şube müdürleri, il ve ilçe müdürleri, okul yöneticilerinin adları ve yaptıkları bağış miktarları güncellenerek yayımlanıyor.

BOTAŞ’ın ise işçilere ve idari personele atılan mesajda, “Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında 2020 Nisan ayı maaşlarımızdan; kapsam dışı personelimizden 400 TL, kapsam için personelimizden 200 TL olmak üzere kesinti yapılacaktır. Kampanyaya, öngörülen tutardan daha fazla veya daha az miktarda bağış yapmak isteyen personelimizin…” ifadeleri yer aldı.(MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER