Demirtaş hakkında 9 yıl önceki twitten iddianame hazırlandı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2013 yılında paylaştığı bir twitt nedeniyle iddianame hazırlandı.

Demirtaş hakkında 9 yıl önceki twitten iddianame hazırlandı

Kobanê Davası’nın iddianamesini hazırlayan savcı Ahmet Altun, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla iddianame hazırladı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından 23 Mart 2022 tarihinde Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamenin, henüz kabul edilmediği belirtildi. 

9 YIL ÖNCEKİ TWEET BULUNDU

İddianamede, HDP’li siyasetçilere hazırlanan fezlekeler ve soruşturmalarda olduğu gibi bir kez daha uzun uzun PKK ve KCK’nin tarihçesi anlatıldı. 28 sayfalık iddianamede, 2013 yılında atılan bir twitt suç konusu yapıldı. İddia edilen suça dair tek paragrafta şu ifadeler yer aldı: “(…) yapılan ihbar ardından 9 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen kolluk tutanağında twitter.com/hdpdemirtas Url adresli ‘Selahattin Demirtaş’ rumuzlu (Mavi Tik/ Onay rozetli) şüphelinin kullanımında olan twitter hesabından, 13 Eylül 2021 tarihli Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Araştırma raporuda tespiti yapılan 16 Kasım 2013 tarihinde ‘Biji Serok Apo’ şeklinde paylaşımda bulunduğu (…)”

İddianamede, Demirtaş hakkında "örgüt propagandası yapma" iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER