Can Dündar: Sedat Peker bana 'Asılmayı hak ettin' diye mesaj göndermişti

Gazeteci Can Dündar, Suriye’ye giden TIR’lar konusunda yaptığı haber nedeniyle hapiste yatarken, Sedat Peker'den “Vatana ihanet ettin, asılmayı hak ettin” şeklinde yazılı bir mesaj geldiğini açıkladı.

Can Dündar: Sedat Peker bana 'Asılmayı hak ettin' diye mesaj göndermişti

Çete yöneticisi Sedat Peker'in Suriye'deki El Nusra örgütüne SADAT eliyle silah gönderildiğini söylemesinin ardından, MİT TIR'larıyla ilgili haber nedeniyle geçmişte cezaevine konulan gazeteci Can Dündar, Peker'in kendisini tehdit ettiğini açıkladı.

Genel Yayın Yönetmeni olduğu Özgürüz Radyo’nun YouTube kanalından açıklama yapan Dündar, kendisine hapisteyken suç örgütü lideri Sedat Peker’in not yolladığını ve bu notta “Vatana ihanet ettin, asılmayı hak ettin” şeklinde tehditte bulunduğunu dile getirdi. Dündar, şunları söyledi:

“Ne diyor şimdi Sedat Peker, beni Türkmenlere yolladığım TIR’ların arasına SADAT, kendi TIR’larını ekledi, benim üzerimden El Nusra’ya silah gönderdiler. Biz bunu yazdık diye, başımıza gelmedik kalmadı. Sorgulandık, yargılandık, hapsedildik, kurşunlandık, ailemizden ayrı kaldık, sürgüne geldik. Bütün malvarlığımıza el kondu. Ne vatan hainliğimiz kaldı ne cemaatçiliğimiz. İnfaza da az kalmıştı. Cezavindeyken gelen yazılı mesajı hiç unutmuyorum. ‘Sen vatana ihanet ettin, asılmayı hak ettin’ diyordu. Kimdi yazan biliyor musunuz, Sedat Peker. Sonunda o haberden dolayı 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bugün doğruluğu birinci ağızdan tescillenen haberin bedelini sadece ben değil, o TIR’ları yakalayan savcılar ve yargıçlar da ödedi. Araştıran milletvekilleri de haberi yayınlayan Cumhuriyet gazetesinin bütün yöneticileri de…” dedi.

Öte yandan, Artı TV'de yayınlanan Aris Nalcı ile Haber Aktüel programına gazeteci Can Dündar konuk oldu. Dündar, programda Sedat Peker'in iddialarını değerlendirdi.

Sedat Peker’in son videosunda Suriye'ye kendisi üzerinden cihatçı gruplara nasıl silah gönderildiğini anlatması ve Suriye ile yapılan yasa dışı ticarette Saray'ı işaret etmesi üzerine açıklama yapan gazeteci Can Dündar, "Sedat Peker'in verdiği her isim, sergilediği her örnek Erdoğan'ı işaret ediyor. İşin içinde SADAT, MİT, Saray, Genelkurmay, Petrol ticareti var ve bunlar hep söylenen şeyler ' dedi. 

'BİRİNCİL AĞIZDAN DUYUNCA İNSANLAR ARTIK UMARIM İKNA OLMUŞLARDIR'

Adana'da durdurulan MİT TIR'larıyla Suriye'de El Kaide örgütüne ve IŞİD'e mühimmat götürüldüğü haberini belgeleriyle yayımladığı için hakkında önce dava açılan, ardından Silivri Cezaevi'nde hapse mahkum edilen Dündar, "Birincil ağızdan duyunca insanlar artık umarım ikna olmuşlardır" dedi. Dündar şöyle konuştu: 

"Peker'in açıklamaları sonrasında Haklı çıkmanın güçlülüğü diyelim. Güçlüler her zaman haklı olmayabiliyorlar ama haklılar her zaman güçlü oluyor. Biz söyledik inanmayanlar oldu ama sanırım onun ağzından, birincil ağızdan duyunca insanlar artık umarım ikna olmuşlardır." 

'ERDOĞAN SIKIŞMIŞ DURUMDA'

Peker'in verdiği isimlerin Erdoğan'ı ve Saray'ı işaret ettiğini söyleyen Dündar şöyle devam etti: 

"Verdiği her isim, sergilediği her örnek bir kişiye işaret ediyor. İşler Saray'da yürüyor, izinler oradan alınıyor. Verdiği isim paraların toplandığı yer aslında isim vermeden hep Erdoğan'ı işaret ediyor. Soylu'yu haklı çıkarıyor. Doğru, hedef Erdoğan. Erdoğan'dan habersiz kuş uçmayan bir ülke olduğunu biliyoruz. Erdoğan bunca zaman bir şey söylese Peker'in şimşekleri çakacaktı, Soylu'yu görevden alsa onun bildikleri var, MHP desteği var... Erdoğan sıkışmış durumda. "

'HEPSİ İŞİN İÇİNDE: SADAT, MİT, SARAY, GENELKURMAY'

Suriye'ye gönderilen silahlar ile ilgili MİT'in suçsuz olmadığını söyleyen Dündar, "Birçok iddia vardı MİT TIR'ları ile ilgili. Buzdağının ucundayız. SADAT bunun bir parçası ama bu MİT'i aklamıyor. Binlerce TIR'dan söz ediyoruz, Peker'in dedikleri bu işin bir bölümü. İşin içinde SADAT, MİT, Saray, Genelkurmay, Petrol ticareti var ve bunlar hep söylenen şeyler. Bizzat Putin söyledi bunları. Putin, 'petrol kaçakçılığı yapıyorsunuz, uzaydan izliyoruz' dedi. ABD basınında ağır iddialar çıktı. Elbette onların söylemesi ayrı, Peker'in söylemesi ayrı. Çünkü Peker bir şekilde onlara aracılık eden bir insan" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER