Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, müvekkilleriyle görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü'ne başvurdu.

Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş'ın avukatları, müvekkilleriyle görüşmek için yeni bir başvuruda bulundu. Avukatlar Nevroz Uysal, İbrahim Bilmez, Mazlum Dinç ve Serbay Köklü, müvekkilleriyle görüşme talebiyle hem Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı hem de İmralı Cezaevi Müdürlüğü'ne başvurdu. 

‘YOL HARİTASI’ GEREKÇESİ 

Başsavcılık, Öcalan’ın 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gönderdiği savunmasına ek olarak hazırladığı "Yol Haritası" gerekçesiyle, 23 Eylül 2020'de 6 aylık avukat görüş yasağı getirdi. Görüşme başvuruları bu karara dayanılarak sonuçsuz bırakılan avukatlar, geçtiğimiz Ocak ayında Öcalan’a yeni bir disiplin cezası verildiğini öğrendi. Fakat bu yasağın süresi 23 Mart’ta dolmasına rağmen avukatların yaptıkları başvurulara olumlu ya da olumsuz hiçbir yanıt verilmedi. 

İKİ YENİ GÖRÜŞ YASAĞI

Avukatlar, müvekkilleri Öcalan ile görüşmek üzere haftada iki kere olmak üzere yaptığı başvurulara olumlu ya da olumsuz bir yanıtın verilmemesi nedeniyle 22 Kasım’da Bursa Ceza İnfaz Hakimliği’ne “derhal görüşme” başvurusunda bulundu. Başvurunun ardından Öcalan hakkında iki yeni görüş yasağı kararı verildiği ortaya çıktı. Avukatların başvurusunu reddeden Bursa İnfaz Hakimliği, mahkemenin Öcalan hakkında 12 Ekim’de verdiği 6 aylık görüş yasağını gerekçe olarak sundu. Hakimlik, aile görüşüne dair verdiği ret kararında da İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nün Disiplin Kurulu Başkanlığı'nın 18 Ağustos tarihli 3 ay süreyle “Ziyaretçi kabulünden yoksun bırakılma” kararını gerekçe gösterdi. Ancak başvuruların reddine gerekçe gösterilen kararlara dair avukatlara bilgi verilmedi. 

8 AYDIR HABER ALINAMIYOR 

Öcalan'ın avukatlarından Rezan Sarıca ve Nevroz Uysal, müvekkilleriyle 8 yıl aradan sonra en son 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebilmişti. Öcalan, telefonla görüş hakkından ise, ilk kez 27 Nisan 2020 tarihinde yararlandırıldı. Öcalan, kamuoyunda kendisine dair büyüyen kaygılar üzerine geçtiğimiz 25 Mart’ta kardeşi Mehmet Öcalan’la yine telefonla görüştürüldü. Mehmet Öcalan, bu görüşmenin yarıda kesildiğini duyurmuştu.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER