Anket: Genç seçmenin yüzde 20’si kararsız ya da oy kullanmayacak

Yöneylem'in araştırmasına göre genç seçmenin ilk tercihi ezici bir üstünlükle CHP. Anketin en dikkat çekici sonucu ise gençlerin yüzde 20'sinden fazlasının kararsız olduğunu ya da oy kullanmayacağını belirtmesi oldu.

Anket: Genç seçmenin yüzde 20’si kararsız ya da oy kullanmayacak

Yöneylem Araştırma, yeni kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İlk kez oy kullanacak gençlerin tercihi açık ara CHP’den yana. “Kararsızım” ve “Oy kullanmayacağım” diyenlerin oranı ise dikkat çekiyor.

Araştırma ile 18-22 yaş arasındaki seçmenin oy tercihleri analiz edildi. Anket, 27 ilde yaklaşık 3 bin 500 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapıldı. Oy tercihi sorulanlar 18-22 yaş arasında. Bu kişiler ilk kez oy kullanacak.

İLK TERCİH CHP

CHP’nin yüzde 36.9’la açık ara önde olduğu ankette AKP yüzde 21,2 ile ikinci sırada yer aldı. HDP yüzde 9; MHP yüzde 5,1; İyi Parti yüzde 3,9; Saadet yüzde 0,5; DEVA yüzde 0,8 oranında oy aldı.

KARARSIZ VE OY KULLANMAYACAK SEÇMEN ORANI YÜZDE 20

Anketin en dikkat çekici yanlarından biri, kararsız ve oy kullanmayacağını belirtenlerin oranı. Buna göre katılımcıların yüzde 13’ü kararsız olduğunu söyledi. Oy kullanmayacağını ifade edenlerin oranıysa yüzde 7.1.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER