Almanya 18 yılda Türkiye’ye 522 milyon euroluk silah sattı

Almanya, AKP’nin 18 yıllık iktidarında Türkiye donanmasına 522 milyon euroluk ihracat izni verdiği bildirildi.

Almanya 18 yılda Türkiye’ye 522 milyon euroluk silah sattı

Alman hükümeti, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana Türkiye donanmasında kullanılmak üzere 522 milyon euroluk silah ve teknik donanım ihracatına onay verdiği bildirildi. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman Ekonomi Bakanlığı'nın, Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen'in soru önergesine verdiği yanıtta ihraç edilen ürünlerin savaş gemilerinin inşası, silahlandırılması ya da teknik donanımında kullanılmasının öngörüldüğü, 128 milyon 800 bin euroluk ihracatın ise denizaltıları kapsadığı belirtiliyor.

YUNANİSTAN ENDİŞELİ 

Türkiye ile Doğu Akdeniz'deki doğal gaz kaynakları konusunda gerginlik yaşayan Yunanistan, Almanya'dan Türkiye'ye başta donanma alanı olmak üzere silah ve askeri teçhizat ihracatını askıya almasını istemişti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Alman Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, Almanya'nın Türkiye'ye savaş gemilerinde kullanılabilecek teçhizat ihracatını durdurması talebini yineleyerek "Yunanistan, Türkiye'nin elindeki Alman silahlarıyla tehdit edilmektedir. Türkiye'ye tüm Doğu Akdeniz'deki istikrarı bozabileceği bir şey vermeyin" dedi.

KREDİ DESTEĞİ 

Türkiye'nin Milli Denizaltı Projesi (MİLDEN) kapsamında yerli donanımla inşa etmek üzere Almanya'dan aldığı altı adet 214 sınıfı denizaltıdan ilki olan TCG Piri Reis'in bu yıl denize indirilmesi öngörülüyor. Alman hükümeti denizaltıların inşasında kullanılacak parçaların ihracatına 2009 yılında onay vermiş ve ihracata 2,49 milyar euroluk Hermes garantisiyle kefil olmuştu.

Dendias, Yunanistan'ın dört adet 214 sınıfı denizaltıya sahip olduğuna işaret ederek, "Almanya'nın sevkiyatı sürdürmesi durumunda Türkiye bize karşı stratejik avantaja sahip olur" uyarısı yaptı. Dendias, gerilimde arabuluculuk çabasında bulunan Almanya'dan tutumunu değiştirmesini de isteyerek, Türkiye'nin doğal gaz sondaj çalışmalarından vazgeçmemesinin Almanya'nın Türkiye'ye yönelik "yumuşak" çizgisinin başarısızlığa uğradığının kanıtı olduğunu savundu. Dendias, AB düzleminde Türkiye'ye yaptırım kararı alınması çağrısını da yineledi.

DAĞDELEN’DEN ELEŞTİRİ 

Soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Dağdelen de, Alman hükümetinin Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatını eleştirerek "Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas gibi Türkiye'ye silah sevkiyatı yapanlar Avrupa dayanışması sözünü ağzına almamalı" tepkisini gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER