AKP’li belediyeden Kürtçe ‘Don Kişot’a yasak

Kocaeli'nde AKP'li Çayırova Belediyesi, Amed Şehir Tiyatrosu’nun Kürtçe 'Don Kîxot' oyununu engelledi. Belediye, sözleşme yapılmasına rağmen tiyatroya salon vermedi.

AKP’li belediyeden Kürtçe ‘Don Kişot’a yasak

AKP’li Çayırova Belediyesi, Amed Şehir Tiyatrosu’nun 28 Mayıs’ta Kocaeli Çayırova Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde sahnelenmesi planlanan Kürtçe ‘Don Kîxot’ oyununu iptal etti.

Belediye, oyun için salon sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen “Başka bir organizasyona tahsis edildi” diyerek oyunun sahnelenmesini engelledi. Oyunun organizasyon şirketi olan Seyme Organizasyon’dan yapılan açıklamada, “Bu engeller Kürt kültür ve sanatına dönük kabul edilemez yaklaşımlardır” denildi.

‘KABUL EDİLEMEZ BİR YAKLAŞIM’

“Kocaeli’de 28 Mayıs tarihinde Amed Tiyatro’nun sahneleyeceği ‘Don Kîxot’ oyunu için salon sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen Çayırova Belediyesi’nce tarafımıza salonun başka bir organizasyona tahsis edildiği bilgisi verilmiştir.

13 Mayıs akşamı, 22.30’da, mesai saatleri dışında, telefonla tarafımıza aktarılan bu bilgi, yaptığımız sözleşmeyi ihlal eden bir tutumdur. Kocaeli ilinde ‘Don Kîxot’ oyunu ve Aynur Doğan konseri için verilen bu kararlar Kürt kültür ve sanatına dönük kabul edilemez bir yaklaşımdır. “

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER