Bir grup feminist kadın, Van Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Kadınlar belediye binasında Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri, Van’ın tüm ilçelerinin kadın belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri tarafından karşılandı. Kadınlar, zılgıtlar ve “jin jîyan azadî” sloganlarıyla büyükşehir belediyesine binasına girdi.

Van Feminist Kadınlar3

Belediyenin toplantı salonunda TJA adına konuşma yapan Çağlar Demirel, yıllardır feminist hareket ve Kürt kadın hareketinin erkek egemen zihniyetine karşı ortak bir mücadelede buluştuklarını söyledi. 

Feminist Özlem Şen de birçok kentte kadın eşbaşkanlarla bir araya geldiklerini ve kadın alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgi aldıklarını söyledi. Şen, ziyaretlerinin amacının kayyım gaspına karşı olduklarını göstermek ve ortak mücadelenin nasıl inşa edileceği konusunda konuşmak olduğunu ifade etti.

‘Direnişin öncülüğünü kadınlar yaptı’

Feminist kadınları Büyükşehir Belediyesi’nde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, “Burada bir araya gelmemiz dayanışmayı büyütme çabamızdır.  Kadın yaşamın bir değerdir. Karşımızda kadın kazanımlarını hiçe sayan bir iktidar var.  Kadın mücadelemiz özgürlükten ve eşitlikten yana sürecektir.  Bugün burada bulunmamızın en temel sebebi bu mücadeleyi büyütmektir. Kentimiz 8 yıldır kayyım ile yönetiliyordu, bu kayyımlar bütün kadın kazanımlarını yok etti. Biz büyükşehir belediyesi olarak kadın hakları ve kadın çalışmaları hakkında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz kadınlar olarak her yerde var olacağız. Biliyorsunuz İlimizde bir mazbata gaspı oldu. Halkımız iradesini sahip çıkarak belediyelerini geri aldı. Kadınların iradelerini sahiplenmesi ile belediyemizi kayyım gaspından geri aldık. Bu direnişin öncülüğünü de biz kadınlar yaptık” dedi.

Konuşmaların ardından kadınlar, kadın hakları ve kadın kazanımları üzerine geniş katılımlı bir toplantı yaptı. 

Van Feminist Kadınlar-1

‘Kayyım politikalarına sessiz kalmayacağız’ 

Toplantının ardından  Eşbaşkan Şedal, ilçe belediye eşbaşkanları ve TJA aktivistlerinin  de katılımıyla  “Feministler kayyıma hayır diyor” sloganıyla ortak bir basın açıklaması yapıldı. 

Başkale'de taşlı sopalı 'yayla arazisi' kavgası: Yaralılar var Başkale'de taşlı sopalı 'yayla arazisi' kavgası: Yaralılar var

Basın açıklamasını feministlerden Didar Gül okudu. Hakkâri Belediyesi’ne atanan kayyıma ve kayyım politikalarına karşı sessiz kalmayacaklarını belirten Gül, “Hakkâri’nin bugün meşru Belediye Başkanı Viyan Tekçe’dir. Tüm kadın kurumlarını, muhalif kurumları ve belediye başkanlarını da başkan olarak Viyan Tekçe’yi tanımaya, ziyaret etmeye, Hakkâri halkının ve Hakkâri kadınların iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu. 

Açıklama, “Jin jiyan azadî” sloganıyla son buldu.

Van Feminist Kadınlar1