Erciş'te Keşfedilmeyi bekleyen cennet: Gelyê Zilan

Van’ın Erciş ilçesinde Van Gölü’nün kuzeyinde yer alan Zilan’da (Gelyê Zîlan) yer alan küçük şelalelerin oluşturduğu buz sarkıtları görsel şölen oluşturuyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Zilan kalyonları keşfedilmeyi bekliyor.

Erciş'te Keşfedilmeyi bekleyen cennet: Gelyê Zilan

Erciş ilçesinde yer alan ve 13 Temmuz 1930’de binlerce kürdün maruz kaldığı katliamla anılan Gelyê Zîlan, her mevsim olduğu gibi kış aylarında da zengin güzelliğinden ödün vermiyor. İlkbaharda açan bin bir çeşit çiçekleri, yazın zengin bitki örtüsüyle şifacıların ilaç kaynağı olan Zilan, kış aylarında ise yaban hayatı ve doğal yaşamıyla ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. İncesu Köyü köprü civarında bulunan kalyonun içinde akan küçük şelalelerin oluşturduğu buz sarkıtlarıyla kristal vadiye dönüşen Zilan kalyonları, keşfedilmeyi bekliyor.

'ZENGİNLİĞİN KIYMETİ PAHA BİÇİLMEZ'
 
Yıllardır Zilan’da yaşayan köy sakinlerinden Müjdat Ceyhan, bu güzel manzara içinde acı dolu yaşanmış olayların öyküleriyle büyüdüğünü ifade ediyor. Ceyhan, buna rağmen Zilan’da doğup büyümenin büyük bir şansı olduğunu ifade ederek yaşam alanıyla ilgili düşüncelerini şu sözlerle aktarıyor: “Burası deyim yerindeyse bir cennet. Bizler her mevsim ayrı bir güzelliği yaşarken bir sonraki mevsimin bize getireceği güzellikleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Şimdi buz sarkıtlarını görüyorsunuz. Ne güzel değil mi? İnsan gözlerini ayıramıyor. İlk baharda ise, bu buz sarkıtların yerini şelaleler alıyor. Çağlayan şelalelerin sesine kuş sesleri eşlik ediyor. Her bir ton sanki sıraya konulmuş ve birbirini izleyen notalar misali dinleyeni cezbediyor.  Yazı ve son baharı ise, farklı renlere bürünüyor. Burası sizin gördükleriniz, bir de görmediğiniz güzelliler var.”

Serhat News/ İdris Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2022, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER