HDK Emek Meclisi salgın fırsatçılığını protesto etti

HDK İstanbul Emek Meclisi, işverenlerin salgını fırsata çevirmesi, ücretsiz izin ve işçilerin Kod 29 ile işten çıkarılmalarını yaptığı açıklama ile protesto etti.

HDK Emek Meclisi salgın fırsatçılığını protesto etti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Emek Meclisi, işverenlerin salgını fırsata çevirmesi, ücretsiz izin ve işçilerin Kod 29 ile işten çıkarılmalarını Kadıköy Süreyya Operası önünde yaptığı açıklama ile protesto etti. Çok sayıda meclis üyesinin katıldığı protestoda, “Pandemi fırsatçılığına, ücretsiz izin dayatmasına, Kod 29 uygulamasına mücadeleyi yükseltelim” pankartı açılarak, “Direne direne kazanacağız”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” ve “İşten çıkarmalar yasaklansın” sloganları atıldı.

‘İŞÇİLER İŞVERENİN İNSAFINA BIRAKILDI’

Emek Meclisi Üyesi Kanber Saygılı, işverenlerin salgını fırsata çevirerek işçilerin kazanılmış haklarına saldırdıklarını ifade ederek, devletin ilgili kurumlarının ise yaşananları izlemekle yetindiğini söyledi. Saygılı, "Siyasi iktidar yeterli önlemleri almayarak, çalışma yaşamında yapması gereken denetimleri askıya alarak, yönetmelik ve kanunlara uymayan patronlara yaptırım uygulama gibi işlemleri yapmayarak emekçileri patronların insafına bırakıyor" dedi.

‘ÖNLEMLER SERMAYE İÇİN’

Kovid-19 salgının başladığı günden beri iktidarın toplum sağlığını değil sermayeyi korumaya yönelik önlemler aldığını kaydeden Saygılı, işçilerin bir yandan hayatlarını kaybettiklerini bir yandan da haklarının elinden alındığının altını çizdi. Saygılı, “Ücretsiz izin uygulaması ile emekçilerin maaşından kesilerek oluşturulan işsizlik fonundan karşılanıp ödenen aylık bin 168 lira net ücret ile milyonlar açlığa mahkûm edildi. Yine bu uygulamayla işçilerin kıdem, ihbar tazminatı hakları dondurulup emeklilik primleri ödenmeyerek emeklilik süreleri ertelendi” diye belirtti.

‘İŞÇİLER FİŞLENİYOR’

Salgın döneminde en çok karşılaştıkları saldırının Kod 29 uygulaması olduğunu vurgulayan Saygılı, “SGK’nin kodlamasına göre Kod 29 ile işten çıkarılıyor, tazminat alamıyor. Kod 29’la atılan işçiler adeta fişlenmiş oluyor ve başka işlere girmeleri de neredeyse imkânsız hale getiriliyor” dedi.

HERŞEY İŞVEREN İÇİN…

“Patronlar için dikensiz gül bahçesi yaratılmaya çalışılıyor” diyen Saygılı sözlerini şöyle sürdürdü: “Patronlar her türlü hukuksuzluğu yaparken devletin ilgili kurumları seyretmektedir. Bu süreçte çalışma yaşamında işçi lehine olan işyeri denetimlerini askıya alınmış; işyerinde denetim ya da kontrol yapılmadan sadece patronların beyanları esas alınarak işlemler yapılmıştır. Patronlar cephesinde her türlü kolaylık sağlanırken işçilerin şikayetleri görmezden gelinmiş, işyeri denetimleri yapmak yerine patronlara teşvik ve destek veren projelere mesai harcanmıştır.”

‘DİRENİŞE DEVAM’

İşçilere dayatılan kölelik düzenine karşı memleketin dört bir yanında mücadele verildiğini belirten Saygılı, “Bu mücadele bir yandan mevcut kazanımlarımızı korumaya dönükken diğer yandan da ağırlaşan yaşam koşullarını düzeltmeye dönük bir mücadeledir. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Kölelik düzeni dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz, direneceğiz. İlgili kurumları da adım atmaya, kendi çıkardıkları kanun ve yönetmeliklerin uygulanması için görevlerini yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 23:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER