Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK), “Gelirde Adalet, Vergide Adalet” talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüş sürüyor. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu ve genel merkez yöneticileri yürüyüşün dördüncü gününde Eskişehir’e ulaştı. DİSK üyesi işçiler, genel merkez yöneticilerini Batıkent’teki Ulus Anıtı’da “Direne direne kazanacağız”, “İnadına sendika, inadına DİSK”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla karşıladı.

CHP’DEN YÜRÜYÜŞE DESTEK
Yürüyüşe CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz da destek verdi.

Adalar’da bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Umudumuzu büyüterek yürüyoruz. Selam olsun bu umudu büyütenlere” diyerek sözlerine başladı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına cumhuriyetin en ağır dönüşüm kriziyle girildiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Bizim alın terimizle büyüyor bu ülke ama ürettiğimiz değerden aldığımız pay her geçen gün daha da düşüyor. Çünkü ücretlerimiz yalan, yanlış enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Yüksek enflasyon karşısında aldığımız para eriyor” diye konuştu.

Özgür Özel’den DİSK yürüyüşüne destek: Sokaksa sokak, grevse grev Özgür Özel’den DİSK yürüyüşüne destek: Sokaksa sokak, grevse grev

“DÜNYANIN EN ADALETSİZ VERGİ SİSTEMİ”
Emekçiden alınan vergilerin adaletsiz olduğunu dile getiren Çerkezoğlu, “İnsanca yaşam için yürüyoruz. Emeklerimiz; kaşıkla verdiklerini artık kazanla alan, dünyanın en adaletsiz vergi sistemine gidiyor. Bir ülkede dolaylı vergilerin oranı ne kadar yüksekse o ülkede vergi adaletsizliği o kadar büyüktür” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü

AKP-MHP iktidarına seslenen Çerkezoğlu, şöyle dedi:

“ADALETLİ VERGİ SİSTEMİ İÇİN YASAYI MECLİS’TEN GEÇİRİN”
“Daha fazla gelir toplamak istiyorsunuz artık işçinin, emekçinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçin. Etrafınıza bakın. O kâr rekorları kıran şirketlere bakın. Çekin elinizi ekmeğimizden. Artık yeter. Çekin elinizi soframızdan. Çekin elinizi çoluğumuzun, çocuğumuzun geleceğinden. Bu kaderi, kader diye dayatılanı hep birlikte değiştireceğiz. Emeğin Türkiye’sini kurana kadar mücadele edeceğiz. İktidarın hedefi bizleri daha da yoksullaştırmak. Bu ülkenin çarkları yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin yapmak için dönüyor. 600 milletvekiline çağrımız; milyonlarca işçinin, emekçinin bir nebze rahat nefes alabilmesi için, adaletli vergi sistemi için gerekli yasayı oy birliğiyle Meclis’ten geçirin.”

YÜRÜYÜŞ YARIN ANKARA’DA SONA ERİYOR
DİSK’in 13 Kasım’da başlattığı ‘Vergide adalet, gelirde adalet’ yürüyüşü yarın (17 Kasım) Ankara’da sona erecek. DİSK yöneticileri, saat 14.00’te Ulus Meydanı’nda işçilerle buluşacak.