Mereş merkezli 6 Şubat depremlerinin üzerinden tam 11 ay geçti. 11 ili etkileyen depremlerde resmi rakamlara göre, 50 bin 783 insan yaşamını yitirirken, 107 bin 204 kişi yaralandı. Depremin merkez üssü olan Mereş’de 12 bin 622 kişi yaşamını yitirdi, 15 bin 940 bina yıkıldı. Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği kentte 19 bin 194 bina hakkında acil yıkım kararı verildi. 

Ağır hasarlı yapıların yıkımı ve enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü Mereş’in üzerindeki toz bulutu aradan geçen 11 ayda eksik olmadı. Bu durum depremzede yurttaşların sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini sürdürüyor.

Aradan geçen zamanda ağır hasarlı yapıların yıkım çalışmalarının halen tamamlanmadığı kentte, mahalle aralarında ağır hasarlı birçok yapı mevcut. Bu yapılar yurttaşlar için büyük tehlike oluşturmaya devam ediyor. 

Elazığ ile Bingöl arasındaki kırılmayan fay: 7 büyüklüğünde deprem üretebilir Elazığ ile Bingöl arasındaki kırılmayan fay: 7 büyüklüğünde deprem üretebilir

Kentin merkez 12 Şubat ilçesine bağlı Hayrullah Mahallesi, yıkım çalışmaları henüz tamamlanmamış ağır hasarlı birçok binanın bulunduğu noktalardan biri.

Mahalle muhtarının verdiği bilgiye göre, daha önceki seçimlerde mahalledeki seçmen sayısı 3 binin üzerindeyken, son seçimlerde bu sayı bin 500’ün altına inmiş. Depremin vurduğu mahallede kalan birçok depremzede, ağır veya orta hasarlı binalarda yaşamını sürdürüyor. 

Diğer taraftan yıkılan veya hasar gören yapıların enkazının kaldırılmasıyla birlikte kent neredeyse boş bir arazi görüntüsünde. Bu tablo karşısında kentin eski halini anımsayan depremzedeler, öncesinde bir yerden bakınca karşı tarafın görünmediğini, ancak şu anda her yerin göründüğünü dile getiriyor. 

Bir kısmı halen çadırlarda kalan depremzedeler için kent genelinde 51 noktada 23 bin 212 konteyner kurulmuş durumda. Çadır, hasarlı yapılar ve konteynerlerde kalan depremzedeler bu kışı da evsiz geçirecek. 

Öte yandan depremzedeler için kurulan konteyner kentler muhalif gazetecilere kapalı. Muhalif gazetecilerin bu konteyner kentlere girip depremzedeler ile görüşmeleri ve çekim yapmalarına izin verilmiyor. 

MA / Mahmut Altıntaş