Bedlîs’in Xîzan (Hizan) ve Tetwan (Tatvan) ilçelerinde 2 Temmuz-28 Kasım 2023 tarihleri arasında başlatılan askeri operasyon sırasında gözaltına alındıktan sonra tutuklananlar arasında yer alan 7 kişi hakkında iddianame hazırlandığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre; iddianame 28 sayfadan oluştu ve Bitlis Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, 7 kişiye “örgüt üyesi olmak”, "devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak" ve "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirmek" iddiaları yöneltildi.

Anne ve oğlu şüpheli şekilde ölü bulundu Anne ve oğlu şüpheli şekilde ölü bulundu

İddianamede PKK’nin kuruluşu, amaçları ve eylemlerine geniş yer verildi. İddianamenin diğer bölümleri ise itirafçıların beyanlarından oluştu. İtirafçılar, 2022 yılı Bedlîs kırsalında öldürülen bir kişinin kendi kararları üzerine öldürüldüğünü belirtti. Ancak söz konusu beyanlara rağmen iddianamede kişinin öldürülmesinden köylülerin sorumluluğu tutulduğu öğrenildi. Bu iddia üzerinden kişilerin "örgütün amaçları doğrultusunda yoğunluk, gizlilik, süreklilik ve çeşitlilik arz eden eylemlerde bulundukları" iddia edildi. 

7 kişinin ilk duruşmasının 7 Haziran’da Bitlis Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüleceği belirtildi. 

NE OLMUŞTU?

Bedlîs’in Xîzan (Hizan) ve Tetwan (Tatvan) ilçelerinde 2 Temmuz 2023'te askeri operasyon başlatılarak, sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yasak ve operasyonlar 28 Kasım 2023’e kadar devam etti. Yapılan operasyon ve bombardımanda 3 PKK'li yaşamını yitirdi. Operasyon sonrası Bedlîs merkezli birçok kentte yapılan ev baskınlarında 110 kişi gözaltına alındı. 50’den fazla kişi, “örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardım etmek" ve “örgüte finansman destek sağlamak” iddialarıyla tutuklandı.  (Bitlis/MA)