Karabük T Tip Cezaevi’nde tutuklu olan periton diyaliz hastası, makina mühendisi Ramazan Taşkıran’ın infazı, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın 10 gün önce verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ raporuyla 6 ay ertelendi

Türkiye'den AB'ye iltica başvuruları 2023'te yüzde 82 arttı Türkiye'den AB'ye iltica başvuruları 2023'te yüzde 82 arttı

Tahliye haberini kızı Rana Taşkıran sosyal medyadan duyurdu. DEM Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu başta olmak üzere babasının tahliye olması için uğraşanlara teşekkür eden Taşkıran, “Tahliyeee. Başta kıymetli vekilimiz Gergerlioğlu olmak üzere, duaları ve tweetleriyle desteğini esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürler. Darısı içerde haber bekleyen bütün hasta tutuklulara… Rabbim en kısa zamanda hepsine de nasip etsin.” dedi.

Gülen cemaatine yönelik davalar kapsamında 6 Ekim 2016’da gözaltına alınan Ramazan Taşkıran, o dönemde hastalığı göz önünde bulundurularak ev hapsiyle serbest bırakıldı. Üç ay ev hapsinde kalan Taşkıran, Karabük Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Bank Asya’da hesap açmak, kapatılan KASİAD (Karabük İşadamları Derneği) iş adamları derneğine üyelik ve kapatılan Elmas A.Ş.’ye ortak olduğu gerekçe gösterilerek için 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezası Yargıtay tarafından onandığı için 20 Ocak 2022’de tutuklanan Ramazan Taşkıran, 2018 yılında Karabük Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaptığı savunmasında “10 yıldır kronik böbrek yetmezliği hastası olan, sürekli diyalize girerek hayatını sürdürmeye çalışan birisi olarak nasıl silahlı bir terör örgütüne üye olabilirim? Varlığı iddia edilen örgütün de ben istesem dahi beni bu halimle kabul edeceklerini varsaymak mantıktan uzak bir iddia olur. Dolayısıyla, karınca incitmekten imtina etmiş bir insanım.” demişti.

Günde 17 saat diyalize girmek zorunda olan Ramazan Taşkıran, geçtiğimiz kasım ayında “İyi değilim bir şeyler yapın” diyerek yardım çağrısında bulunmuş, bu süreç içinde 3-4 kez acile kaldırmıştı. Karabük devlet Hastanesi ve Taşkıran’a daha önce ‘reviri olan bir cezaevinde kalabilir’ raporu vermişti.