Van şehri, kültürel zenginliği, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri sayesinde her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ziyaretçiler, Van gezisini tamamladıkları sırada evlerine dönerken kendilerine ya da sevdikleri insanlara buradan çeşitli hediyeler alabilirler.

Van tatilinin sonunda eve giderken alınabilecek en popüler hediyeler arasında savatlı gümüş, kilimler, ceviz oymacılığı ürünleri, çeşitli heykeller ve evler için çeşitli süs eşyalar gelmektedir. Öte yandan ziyaretçiler, Çatak Balı, otlu peynir ve ceviz gibi saklanabilir yiyeceklerden de evlerine ya da sevdiklerine satın alabilirler.

Van’da satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar listesine göz atmadan önce hemen bir Van tatili planlamak istiyorsanız Van Otelleri sayfamızdaki otelleri inceleyerek yerinizi ayırtabilirsiniz.

Savatlı Gümüş
Savat, Van kültürüne ait bir el sanatıdır ve 3000 yıllık bir geçmişi vardır. Savat sanatı, gümüş işlemeciliği türleri arasında yer almaktadır ve ilk örnekleri Urartu Dönemi’nde görülmektedir. Savat sanatı, Urartulardan itibaren günümüze kadar farklı sanatçılar tarafından günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Van ziyaretinin sonuna gelindiğinde evinize dönerken dikkatinizi çekecek başlıca ürün savat sanatı ile süslenmiş gümüş ürünlerdir. Gümüş üzerine çizilmiş siyah modeller ile hoş bir görüntü elde edilir ve bu görüntü yerli ve yabancı turistler olmak üzere hemen herkesin dikkatini çeker.

Savatlı gümüşleri Van’ın hemen her çarşısında ya da hediyelik eşya dükkanında bulmak mümkündür. Savatlı gümüşlerin fiyatları ise değişkenlik göstermektedir.

Van’ın Özel Kilimleri
Kilimcilik, Van kültüründe geçmişten günümüze kadar gelmiş sanat dalları arasında yer almaktadır. Van’da kilimcilik sanatının bu kadar gelişmiş olmasının nedeni İpek Yolu üzerinde yer almasından kaynaklanır. Şehrin tanıtımı açısından da önemli rol oynayan Van kilimleri, kendine has motifleri sayesinde yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Van kilimleri genel olarak beyaz, siyah, lacivert ve kırmızı olmak üzere dört renkte dokunmaktadır.

Van kilimleri, hemen her çarşıda ya da dokuma dükkanlarında bulunmaktadır. Van kilimlerinin fiyatları ise değişkenlik göstermektedir.

Ceviz Oymacılığından Şaheserler
Genel olarak Van’ın Çatak ve Bahçesaray ilçelerinde yoğun olarak yapılan ceviz oymacılığı, geleneksel sanat dalları arasında yer almaktadır. Ceviz ağaçlarını biçip kalas haline getirilir ve ardından 3 gün boyunca fırınlanır. Aşağı yukarı 6-7 ay bekletildikten sonra da oyulmaya hazır hale gelir.

Ceviz oymacılığından neredeyse hemen her türlü hediyelik eşya üretilebilir. En yaygın ceviz oymacılığı ürünleri arasında havan, çeyiz sandığı, mumluk, tepsi, şekerlik, baharatlık ve çerezlik yer almaktadır. Ceviz oymacılığı ürünleri Van’ın hemen her hediyelik eşya dükkanında bulmak mümkündür.

Ceviz oymacılığı ürünlerinin fiyatları işçilik ve ürünün boyutuna göre değişkenlik göstermektedir.

Gerçekçi Heykeller
Van şehrinde oldukça yaygın görülen el sanatları arasında heykelcilik de yer almaktadır. Şehrin çeşitli bölgelerinde heykelcilik ile uğraşan insanları görmek mümkündür. Evinizin istediğiniz bir köşesine yerleştirebileceğiniz, her boyutta, şekilde ve renkte genel olarak mermerden yapılma heykelleri Van’ın hediyelik eşya dükkanlarında ya da herhangi bir çarşısında bulabilirsiniz.

Evinizi Süsleyin
Van tatiliniz boyunca ilginizi çekebilecek birçok el sanatı ürün görebilirsiniz. Bu el sanatları arasında en çok tercih edilenler arasında süs eşyalar yer almaktadır.

Oy pusulaları ne renk? Oy pusulaları ne renk?

Çeşitli çanak çömleklerin, saatlerin, vazoların, bibloların ve bunlara benzer evinize renk katacak birçok ürünün satıldığı Van’da, kendinize ya da sevdiklerinize çeşitli süs eşyalar satın alabilirsiniz. Süs eşyalar, genel olarak çarşılarda ya da hediyelik eşya dükkanlarında bulunmaktadır.

Süs eşyaların fiyatları ise ürünün boyutuna, türüne ve işçiliğine göre değişkenlik göstermektedir.

Çatak’tan Bal
Van’ın Çatak bölgesinin yüksek kesimlerinde tamamen doğal olarak üretilen kara kovan balı, ülke sınırlarının aşmış ve ünü dünyanın hemen her noktasına ulaşmıştır. 4 önemli arı ırkı arasında yer alan Kafkas arılarının ürettiği bu bal, hiçbir katkı maddesi ya da şeker ilave edilmeden pazarlanmaktadır.

Otlu Peynir
Van’da kahvaltının olmazsa olmazları arasında yer alan otlu peynir, Van’ın hemen her noktasında üretilmektedir. Otlu peyniri ev yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlarda bulabilmek mümkündür. Dayanıklı paketleme seçeneği sayesinde evinize ya da sevdiklerinize otlu peynir götürebilirsiniz. 

Van’ın Özel Cevizleri
Van’ın Çatak bölgesinde, bal haricinde de birçok gıda ürünü üretilmektedir. Bu ürünler arasında en popüleri ise cevizdir. Ceviz hasadı, her sene sonbahar aylarında yapılmakta ve Türkiye’nin dört bir yanına gönderilmektedir.Bulunduğunuz konumda da ceviz bulmak kolay olsa da Çatak bölgesinde birinci elden ve oldukça taze olan cevizlerin tadı bir başkadır.

Cevizleri şehrin birçok noktasından oldukça rahat bir şekilde satın alabilirsiniz.

Van seyahatiniz sonrası sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler listeniz hazırsa öncelikle Van Otelleri sayfamızdan otelinizi seçip, keşiflerle dolu bir tatil planı yapabilirsiniz.