Van'da 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 13 belediyeden 10'unu Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazandı. 4 belediyeyi ise AKP kazandı. HDP'nin kazandığı Çaldıran Tuşba ve Edremit ilçe belediyeleri, seçilen eşbaşkanlar Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kişiler olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçimi kaybeden AKP’li adaya verildi. Böylece HDP’li belediye sayısı büyükşehir ile birlikte 7'e düştü. Sonrasında HDP'nin kazandığı tüm belediyelere kayyım atandı. Kayyımlar, belediye meclislerini feshederek, atanmış birkaç memurla belediyeleri yönetmeye başladı.

YOLSUZLUKLAR HAD SAFHADA 

Kayyım atanan belediyeler, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündemden düşmedi. Belediyelere ait arsaların çoğu satıldı. Ayrıca belediyeler borç batağına sürüklendi. Son Sayıştay raporunda sadece Van Büyükşehir Belediyesi borcunun 2 milyar TL’yi aştığı görüldü. Özel bankalara olan borç miktarı ise bilinmiyor. Yine Büyükşehir Belediyesi’nin bilanço hesaplarında 2020 yılında 103 milyon, 2021 yılında 89 milyon olan kredi borcunun 2022 yılında 1 milyar 88 milyon TL’ye çıktığı ortaya çıktı. Usulsüz alımlar ve AKP'li isimlerin belediyelerde işe alınması da kayyım döneminden bu yanda tartışılan konuların başında geliyor. 

DEM PARTİ’YE YOĞUN BAŞVURU

31 Mart 2024'e yapılacak yerel seçimlerinde belediyelerin yeniden el değişmesi bekleniyor. Belediyelerin büyük bölümünün Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından kazanılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Seçimler için "ön seçim" kararı alan DEM Parti'ye şimdiye kadar yoğun bir başvuru söz konusu.  

Şu ana kadar toplam 192 kişi eşbaşkanlık için partiye başvurdu. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı için 4 kişi başvurdu. Geriye kalan isimler ilçe belediye eşbaşkanlıkları için başvurdu. Bu sayının 140'ı erkek, 52'si kadın. Ayrıca belediye meclis üyelikleri için de toplam 310 kişi başvurdu. Başvuruların yüzde 40’ının gençlerden oluştuğu öğrenildi. 

Adaylık başvuruları 20 Aralık'ta sona erecek. Bu sayının söz konusu tarihe kadar katlanması bekleniyor. 

'KİMSE HALKA RAĞMEN ADAY OLAMAYACAK'  

Başvurulara dair konuşan DEM Parti İl Seçim Komisyonu Eşsözcüsü Delil Aksoy, başvuruların artacağını söyledi. Aksoy, "Halkımız kayyımlara gereken dersi vermeye hazırlanıyor ve bunu başvuru yoğunluğunda görüyoruz. Başvuruları detaylı bir şekilde değerlendirdikten sonra halkımızın onayına ve seçimine sunacağız. Hem başvuru yapan arkadaşlarımız hem de halkımız komisyonun kararlarına saygı duyuyor. Önceki dönemlerde bazı eksiklikler yaşanmış olabilir ama halkımıza rağmen kimse aday olamayacaktır” dedi. 

Başvuru süresinin bitmesi sonrası mülakat sürecinin başlayacağı ve hemen sonrasında aday adaylarına kendilerini tanıtma olanağı sağlayacağını söyleyen Aksoy, "Tüm bu işlemlerin ardından halkımızın önüne sandığı koyacağız ve oylarını kullanarak belediye eşbaşkanlarını, meclis üyelerine seçecekler. Bu nedenle başvuru yapan her arkadaşımız eşit şartlara sahiptir" dedi. 

Özellikle gençlere "başvuru" çağrısı yapan Aksoy, "Kendimizi ve kentimizi biz yöneteceğiz’ şiarıyla başaracağımıza inanıyoruz. Van’da hedefimiz 14 belediyeyi kazanmaktır. Daha önce 13 belediye kazandığımız dönem oldu."

SİİRT SANDIK İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR 

Van Gölü işgal ve tahribat sonucu yok oluyor! Van Gölü işgal ve tahribat sonucu yok oluyor!

Siir'te de başvuru sürüce yoğun bir şekilde devam ediyor. DEM Parti Siirt Aday Kabul Komisyonu Eşsözcüsü Eşref Tekin, şu ana kadar belde, ilçe ve il merkezinde çok sayıda başvuru aldıklarını aktardı. Tekin, başvurularda kadın ve gençlerin katılımlarının yoğun olduğunu kaydetti. Adayların ön seçimde kurulacak sandıklarla belirleneceğini hatırlatan Tekin, buna dönük çalışmaların da sürdüğünü söyledi. Başvuruların bitimi ardından sandıkların kurulacağını dile getiren Tekin, kullanılacak oyların neticesine göre belirlenecek adayları da halka açıklayacaklarını kaydetti. 

'KAYYIM GASPINA SON VERECEĞİZ'

Siirt’te yeniden belediyeyi kayyımdan alacaklarını ifade eden Tekin, 2019’da gerçekleşen yerel seçimlerde birçok usulsüzlüğün yaşanmasına rağmen halkın tercihini kendi adaylarından yana kullandığını belirtti. “Bu kentte devletin adayıyla yarıştık” diyen Tekin, “Siirt halkı o dönem iradesini gösterdi ve belediyeyi halkımızın desteğiyle kazandık. Bu seçimde de halkımızın desteğiyle belediyemizi kayyım gaspından kurtaracağız ve özgürleştireceğiz” diye belirtti. Tekin, Kurdistan’da kayyım politikasına karşı ciddi bir tepkinin olduğunu dile getirdi.

Son olarak devam eden aday adaylığı başvurularına ilişkin halka çağrıda bulunan Tekin, kadın ve genç temsiliyetini güçlendirmek istediklerini vurguladı. Tekin, şöyle devam etti: “Başta kadınlar ve gençler olmak üzere tüm Siirt halkına, halkımızın hizmetkarı olma yolunda belediye eşbaşkanlıklarına, meclis üyeliklerine ve il meclis üyeliklerine aday adayı olma çağrımızı yineliyoruz.”