Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i 16 yıl önce silahla vurarak öldüren Ogün Samast'ın adını değiştirmek için mahkemeye verdiği dilekçedeki detaylar ortaya çıktı.

Beyaz Saray’dan Mesrur Barzani’ye: Kürdistan halkının anayasal haklarını destekliyoruz Beyaz Saray’dan Mesrur Barzani’ye: Kürdistan halkının anayasal haklarını destekliyoruz

Bolu F Tipi Cezaevinden 15 Kasım tarihinde koşullu salıverilme kapsamında tahliye edilen Samast hakkında tahliyesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçundan hazırlanan iddianame, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Samast'ın 5 yıldan 10 yıla kadar hapsinin istendiği dava dosyası, daha sonra hukuki ve fiili irtibat nedeniyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in arasında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davayla birleştirildi.

6 Aralık’ta görülen duruşmaya Trabzon’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanan Samast, hazırlanan iddianame kendisine geç tebliğ edildiği için savunması ek süre talep etti. Talebi kabul eden mahkeme başkanı, Samast'ın savunmasının bir sonraki duruşmada alınmasına karar verdi.

Samast, dün Akçaabat Adliyesi’ne yaptığı yeni bir başvuruyla daha gündeme geldi. Samast ilgili hukuk mahkemesine bir dilekçe verdi ve Türk Medeni Kanunu’nun kendisine verdiği hakkı kullanarak adını soyadını değiştirmek istediğini söyledi.

Verdiği dilekçede ismini “Ali Eren Karadeniz” olarak değiştirmek istediğini belirten Samast'ın, gerekçe olarak ise “Çocuk yaşta vahim bir olaya karıştım. Bundan dolayı toplum içinde zorluklar yaşıyorum. Rahat edemiyorum, unutulmak istiyorum” dediği öğrenildi.