Van Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran Ayı toplantıları sürüyor. Önemli gündem maddeleri ve komisyon raporlarının ele alındığı Haziran ayı Meclis Toplantısında kadınlara yönelik JINKART başta olmak üzere müjde niteliğinde birçok karar alındı. Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal başkanlığında Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantının 30’uncu birleşiminde, kent konseyi hazırlık çalışmaları ve kadınlara yönelik kararlar açıklandı.

JINKART projesinin Bekir Kaya ve Hatice Çoban’ın bıraktığı projelerin devamı olduğuna dikkat çeken Şedal, kentte ciddi anlamda bir yoksulluk ve işsizlik problemi olduğunu vurguladı. Şedal, JINKART hakkında şu bilgiyi verdi: “Söz konusu kadınlara geldiğinde çok daha derin bir kadın yoksulluğuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Dolayısıyla yaşamın her alanından mahrum bırakılan kadınlar özellikle ulaşım alanında da çok ciddi sorunlar yaşıyorlar. Sadece bir ulaşım sağlama çalışması olmayacak bu uygulama. JINKART aynı zamanda kültürel ve sosyal etkinliklerle katılma noktasında ücretsiz hizmet sağlayacak. JINKART uygulaması şimdiden tüm kadınlara hayırlı olmasını diliyorum.”

KADINLARIN İZİNLİ SAYILACAĞI GÜNLER

Belediyenin toplu iş sözleşmesinde de kadınların kamusal alana etkin katılabilmesi için bir sözleşme imzaladığına değinen Şedal, “Bu sözleşme kapsamında kadınların özellikle belli günlerde izinli sayılması, 25 Kasım, 8 Mart ve ayda bir gün regl iznine yer verildi. Bu temelde hayata geçireceğimiz birçok proje olacak. Bu aydan itibaren hızlıca başladık. Daha kapsamlı yürütebilmek için Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın kapsamını genişleteceğiz. Kooperatiflerimizden tutalım da her türlü üretim atölyelerine ve eğitim atölyeleri de hızlı bir şekilde açılacak. Yine her sokakta petmatiklerin kurulması, aynı zaman da kadınların çeşitli ihtiyaçlarını sağlayabileceği matikler oluşturmuş olacağız” dedi.

Vanlılar İstanbul'da Yayla Şenliği Etkinliğinde Buluştu Vanlılar İstanbul'da Yayla Şenliği Etkinliğinde Buluştu

‘JÎN KADIN MASASI’NI OLUŞTURDUK’

Göreve geldiklerinden bu yana kadınlarla ilgili çalışmalar konusunda çok yoğun talepler aldıklarını aktaran Eşbaşkan Şedal, “Kadınlarla buluşmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda web sitemiz üzerinden de Jîn Kadın Masası’nı oluşturduk. Bunun alt yapısı hazırlanıyor. Burada kadınlar taleplerini bu masa üzerinden bizlere ulaştırabilecekler. Biz de ilgili daire başkanlığında bulunan arkadaşımızla bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadınların taleplerini sadece görevlendirdiğimiz kadın çalışanımız görebilecek ve bizlere yansıtacak. Bizler de hem kadın komisyonu olarak, hem de kadın genel sekreter yardımcısı arkadaşlarımız üzerinden bu taleplere daha hızlı bir şekilde geri dönüşler sağlamaya çalışacağız. Kadınların şiddet ortamından uzaklaşacağı ve  özgür bir yaşam sürebileceği  kurumlarımız da kapatılmıştı. Kayyım döneminde kapatılmış sığınaklar aynı zamanda Sayıştay raporlarına da yansımıştı. Dolayısıyla bizler bu yaşam alanlarını yeniden açabilmek için hızlıca çalışmalarımızı başlattık. Şiddetle mücadele alanlarımızı en yakın zamanda kadınların hizmetine sunacağız” dedi.