Şener: Albayrak’ın istifası Halk Bank Davası ile ilgili

Berat Albayrak’ın istifasının ABD’deki Halk Bank Davası ile ilgili olduğunu ve Erdoğan’ın kendi çıkarlarına zarar vermesiyle ilgili olduğu savunan Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, bu noktada Albayrak ile Erdoğan arasında bir tartışma olabileceğini söyledi.

Şener: Albayrak’ın istifası Halk Bank Davası ile ilgili

AKP’nin kurucuları arasında yer alan Eski Maliye Bakanı ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını değerlendirdi. Albayrak’ın istifasını piyasaların olumlu tepki vermesine işaret eden Şener, ekonomik sorunların sebebinin Albayrak’tan öte mevcut hükümetin uyguladığı yanlış politikalar olduğunu söyledi.

Albayrak’ın istifasını ilk adım olarak görmek gerektiğini vurgulayan Şener, “Bu adımların tamamlanması lazım. Tamamlanmadığı takdirde Türkiye içine girdiği bu dertten kurtulamaz ama ikinci adım olarak yapması gereken şey Sayın Erdoğan’ın bırakmasıdır (istifa etmesi). Bir iktidar kendini sürekli o koltukta görür, bütün denetim mekanizmalarını kaldırır, hesap verebilirliği yok ederse o ülkede ekonominin ve diğer politikaların ülke menfaatlerine, halkın çıkarlarına uygun olarak devam etmesi mümkün değildir. Bu bakımdan yaptığı yanlışların muhasebesini vermesine ihtiyaç vardır. İslam literatöründe nefis muhasebesidir” diye belirtti.

‘ARALARINDA KAVGA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Albayrak ile sorunları olduğu bilenen Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanı olarak atanması sonrası istifanın gerçekleştiğine dikkati çeken Şener, şöyle devam etti: “Sayın Erdoğan açısından bir bakanın ülke menfaatleri için çok önemli projeler geliştirmesi ve uygulaması çok bir değer ifade etmez. Bir bakanın başarısız olması veya oturduğu koltuğun hakkını vermiyor olması da önemli bir değer-değersizlik ifade etmez. Ama vermiş olduğu bazı siparişlerin yerine getirilmiyor olması veya yaptığı işlerle, kendi çıkarlarına, kendi varlığına zarar verdiğine inandığı bir şeyin olmasına çok fazla değer yükler. Dolayısıyla Albayrak’ın istifasında, Sayın Erdoğan ile aralarında bir kavga olduğunu düşünüyorum. Sayın Erdoğan ile aralarında sertleşmenin veya tartışmanın geçmiş olma ihtimalini güçlü görüyorum.”

ABD SEÇİMLERİ VE HALK BANK DAVASI

Erdoğan ve Albayrak arasındaki olası kavganın kaynağına dair ise Şener, şunları söyledi: “Erdoğan’ın varlığını, kendi konumunu rahatsız edecek bir durum nerede ortaya çıkmış olabilir. İlk planda ABD’de bir seçim yapıldı. O seçim sonrasında iktidar değişti. ABD’de Halk Bank davası ve Erdoğan ailesinin mal varlığıyla ilgili bir süreç vardı. O süreci Trump durdurmuştu. Şimdi Trump’ın değişmesiyle birlikte Biden’ın ve ekibinin, Erdoğan’nın mal varlığı ve Halk Bank davasında kararlı davranacağıyla ilgili Erdoğan’ın kendisinin kesin kanaatlerinin olduğunu düşünüyorum. ABD çıkarları söz konusu olduğunda ABD’deki o dosyanın Biden döneminde de bir şantaj olarak rafta tutulması muhtemeldir. Sayın Erdoğan, bu yönetim değişikliğiyle kendisini de rahatsız edecek bu dosyaların işleme sokulabileceğiyle ilgili çok güçlü kanaatlere sahip olmalıdır, diye düşünüyorum. Berat Albayrak ve Sayın Erdoğan arasındaki problem bu noktadan çıkmış olabilir. 

ZARRAB İFADELERİ

Biliyorsunuz bir idari tasarrufla Sayın Cumhurbaşkanı her zaman alabilirdi. Sayın Erdoğan’a teşekkür etmemesi aralarında bazı sert tartışmaların geçtiğine ve buna canı sıkılarak istifa kararı aldığını göstermektedir.  Reza Zarrab, Berat Albayrak’la defalarca görüşmüş olduğunu ifade etmiştir, bu tutanaklarda da vardır. O günlerde de basına yansımıştı. Reza Zarrab’ın hesaplarının yönetildiği banka (Aktif Bank) ve o sırada Berat Albayrak’ın orada genel müdür olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Reza’nın hesaplarının yönetildiği bankanın genel müdürü Albayrak. 17-25 Aralık sürecinde ve sonrasında defalarca Reza ile görüşmüş olması, bunun Berat Albayrak’la arasındaki ilişkilerin ABD’de mahkeme zabıtlarında Reza’nın itiraflarıyla yer alıyor olması, operasyonun tekrar sıcak bir şekilde ABD’de gündeme alınma ihtimalinin Erdoğan tarafından güçlü görülmesi nedeniyle çıkmış bir tartışma ve buna dayalı da istifadan söz edilebilir.”

‘UYSAL HALK BANK GENEL MÜDÜRÜ YARDICISIYDI’

Murat Uysal’ın MB Başkanlığı’ndan alınmasının da ABD’deki Halk Bank Davası ile ilgisi olduğunu ifade eden Şener, “Erdoğan’a zarar verecek bir konum yakalanmış olmalıdır. O konum nedir? Vaktiyle Uysal’ın Halk Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı yapmış olmasıdır. Doğrudan doğruya ABD’deki dosyalarla irtibatı vardır” dedi.

‘ERDOĞAN UYUMLU DEĞİL’

Erdoğan’ın özelliklerinden birinin “sabırlılık” olduğunu sözlerine ekleyen Şener, şöyle konuştu: “ABD seçim haftasından hemen sonra o dosyalara bağlı burada Türkiye’de hızlı değişikliğe gitmesi, davranışlarını takip ettiğim Erdoğan’ın yaklaşım tarzıyla uyumlu görmüyorum. Ama bu konuların seçimle birlikte gündeme gelmesi muhtemeldir. Sürecin nasıl yönetileceğiyle ilgili belki yumuşak tartışmalar, ciddileşerek kırılma noktaları oluşturulmuştur. Belki de görevden almayı düşünüyordu. Bunu yansıtmıştır. Bunun üzerine kırgınlık ortaya çıkmıştır ve istifa etmiştir.” 

SOYLU SÜRECİ YAŞANIR MI?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının kabul edilmediğini bir sürecinin Albayrak’ta yaşanıp yaşanmayacağına dair Şener, şunları ifade etti: “istifayı geri almakla, ortamı yumuşatamaz. Berat ona yatkın olmayabilir. Yatkın olmadığını hissederse üzerine gitmez, geri al demez. Aldırsa bile artık böyle bir kırılmadan sonra hiçbir şey düzelmiş olmayabilir. Bir fayda sağlamaz noktaya gelmiş olabilir ki ben öyle görüyorum.” 

Mezopotamya Ajansı / Diren Yurtsever

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER