Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan kaçtıktan sonra, 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen depreme yakalanan üç kişilik aileden anne ve bir çocuk öldü fakat 11 yaşındaki Zakhar Gladki’ye ulaşılamadı. 11 yaşındaki Zakhar’ın cesedi altı ay sonra kimsesizler mezarlığında bulundu.

Yakınları, altı ayı aşkın süredir Zakhar Gladki’yi bulmak için çabaladı. Yoğun uğraşlar sonucu Zakhar’ın cesedine Antakya ilçesi Narlıca Mahallesi’ndeki 402 numaralı kimsesizler mezarlığında ulaşıldı.

Depremde annesi İrina ve babası Cengiz Taşçı’yı, akrabaları Yulia Petrova ile Matvei Gladki’yi ve son olarak Zakhar’ı kaybeden Alona Sevgi Taşçı, “Zakhar’ın anneanesi onu bulabilmek için Hatay’a gelmişti. Savcılığa gittiğinde oradaki çocuk görsellerinden Zakhar’a benzeyen bir çocuğu görmüş. Uyuşmama ihtimali olmasına rağmen verdiği DNA testi Zakhar ile uyuşmuş. Böylelikle Zakhar’ın kimsesizler mezarlığına defnedildiğini öğrendik. Çok üzgünüz ama artık en azından nerede olduğunu biliyoruz” dedi.

UKRAYNA’YA GÖTÜRÜLECEK

50 Kürt göçmen Yunanistan açıklarında mahsur kaldı 50 Kürt göçmen Yunanistan açıklarında mahsur kaldı

Taşçı, Zakhar’ın Ukrayna’ya götürüleceğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Zakhar’ın babası aslında DNA vermek için Hatay’a geliyordu. Ancak Zakhar’ın yerini öğrendik. Cenaze Ukrayna’ya götürülecek. Oradaki mezar yeri de açıldı. Zakhar şubat ayının 18’inde bulunmuş ve kayıtlara A1 blok olarak girmişler. Ama onlar A2 blokta yaşıyorlardı. Zakhar’ın çıkma durumunda bize haber vereceklerdi. Bloklar karıştığı için muhtemelen bulunduğunda bize bildirmediler.”