Mardin’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde 14 Ekim'de yapılan ev baskınında gözaltına alınan Kuzey ve Doğu Suriye'nin Dirbesiyê nüfusuna kayıtlı İsam Hacıramadan’dan 14 gündür haber yok. Sınır dışı edildiği söylenen 44 yaşındaki Hacıramadan’a ulaşamayan ailesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn Şubesi’ne başvuruda bulundu. 

Dernekten hukuki destek talebinde bulunan aile, ardından dilekçe ile başvurdukları Mardin Valiliği’nden Hacıramadan’ın nerede olduğu bilgisinin kendilerine verilmesini istedi.

İL GÖÇ İDARESİ: SINIRDIŞI EDİLDİ

Aile fertleri, İHD’li avukatlarla birlikte başvurdukları Mardin İl Göç İdaresi’nden de Hacıramadan ile ilgili tüm bilgilerin kendileriyle paylaşılmasını istedi. 

İl Göç İdaresi, daha önce Urfa’daki Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildiği belirtilen Hacıramadan’ın Türkiye’nin kontrolü altındaki Kuzey ve Doğu Suriye’nin Girê Spî kentine sınır dışı edildiğinin kayıtlarda yer aldığı bilgisini verdi. 

GÖZALTINA ALINIP SINIR DIŞI EDİLDİ

Ankara’da 1 Ekim günü Emniyet Genel Müdürlüğü'ne dönük yapılan saldırının ardından 3 Ekim'de Amed, Dîlok, Mêrdîn, Êlih, Şirnex, Mersin, Denizli, Konya, Kayseri, Isparta, Balıkesir, İstanbul, Antalya, Adana, Bursa, Kocaeli ve Amasya’da 55 kişi gözaltına alınmıştı. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınanlardan birisi de İsa Hacıramadan'dı. 

Gözaltına alınanlardan 33’ünün emniyet ve savcılık işlemlerinin ardından serbest bırakılmalarına karar verilirken, 18 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hacıramadan’ın da aralarında mülteciler, serbest bırakılmadan Urfa İl Göç İdaresi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) götürüldü. 9 Ekim günü burada tutulan 36 mülteci, rızaları dışında sınır dışı edildi. Mültecilere zorla "Gönüllü Geri Dönüş" formları imzalatıldığı ise daha sonra ortaya çıktı.  Emniyet ve savcılık sorguları sırasında mültecilere yine Kuzey ve Doğu Suriye'de bulunduğu iddia edilen "Saziya Ewlekariya Leşkeri (SEL)" hakkında sorular yöneltilerek, oluşum içerisinde yer alan kişilerin teşhis edilmesi istendiği de öğrenildi. 

SINIRI AŞIP AİLESİNİN YANINA DÖNDÜ

Sınır dışı edilen Hacıramadan, 11 Ekim'de sınırı aşıp Qoser'de yaşayan ailesinin yanına geri döndü. Ailenin evine 14 Ekim'de yapılan polis baskını ile Hacıramadan yeniden gözaltına alındı. 

İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Hacıramadan'ın ailesine, Urfa Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) gönderildiği bilgisi verildi. Ancak Urfa GGM, Hacıramadan’ın kendilerine getirilmediğini, yanlarında kayıt olmadığını avukatlara bildirdi. 

‘İSTİHBARATIN ELİNDE’ DENİLİP PARA İSTENDİ!

14 Ekim’den bu yana haber alınamayan Hacıramadan’ın kardeşi Süleyman Hacıramadan, Mezopotamya Ajansı’na (MA) yaptığı açıklamada “Eşinin ailesini kim olduğunu bilmediğimiz birileri telefon ile aramış. Ağabeyimin Mêrdîn’de istihbaratın elinde olduğunu, oradan çıkarabileceğini söylemiş. Ancak bunun için çok fazla paraya ihtiyaç olduğunu, parayı ödemeleri durumunda ağabeyimi evine getirebileceğini söylemiş. Kesin olarak Mêrdîn’de istihbaratın yanında olduğunu söylemişler. Ancak ağabeyimin bir arabası bir de iş yerindeki eşyaları var. Onları da satamadan kimseye verecek bir parası yok" demişti.