Rojvelat Kızmaz Hermês köyünde defnedildi Rojvelat Kızmaz Hermês köyünde defnedildi

Êlih'ın Petrol Mahallesi'nde kaybolan Rojvelat Kızmaz’dan (26) 9 Şubat'tan bu yana haber alınamıyor. Aynı gün Batman İl Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp ilanında bulunan Kızmaz ailesi başvurularına rağmen emniyetten kendilerine herhangi bir dönüşün sağlanamadığı belirtti. 

Ailenin uğraşları sonucu Rojvelat Kızmaz'ın eşyaları Hasankeyf baraj gölünde bulundu. Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan ağabeyi Mehmet Kızmaz, "Kardeşimin kaybolduğu 9 Şubat günü karakola, il emniyete bildirmemize rağmen bugüne kadar emniyetten tek bir arama dahi aileme gelmiş değil. Batman'ın her sokağını karış karış 3 gün boyunca kendimiz aradık. Kardeşimin Hasankeyf'e gitmiş olabileceğini, kaybolduğu gün emniyete bildirmemize rağmen, kardeşimin Hasankeyf'e gittiğini bugün kendimiz tespit ettik. Hasankeyf ilçe emniyet jandarmaya da bildirmesi gerekirken bugün onlara da kendimiz bildirdik. Ardından Hasankeyf'i, Dicle kenarını kendimiz aradık. Kardeşimin elbisesini su kenarında biz kendimiz bulduk. Arama teknesinin suda arama başlatılması yönünde talebimize de 'kaptan ilçe dışında' denildi. Şimdi kardeşimin kıyafetlerini bulduktan sonra arama teknesi nasıl da bir anda çalıştırıldı” dedi.

Kızmaz, ısrarlarına rağmen barajda arama çalışmalarının sürdürülmediği bilgisini de verdi. Mehmet Kızmaz, devlet kurumlarının işlevsizliğine tepki gösterdi.