MetroPOLL Araştırma Şirketi’nin kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, son yaptıkları 'Bu pazar seçim olsa' anketinin sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı.

9-13 Aralık tarihlerinde 2870 kişi ile yapılan ve hata payı /- 1,83 olarak açıklanan anketin sonuçlarına göre kararsızlar ve protesto için geçersiz oy kullanacağını belirtenlerin oranı yüzde 24.4.

Araştırma sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaşan Özer Sencar, kararsızların oranı yüksek olduğu için dağıtılmadığını söyledi.

Sencar’ın paylaştığı sonuçlara göre, kararsızlar dağıtılmadan oyların dağılımı şöyle:

AK Parti: Yüzde 27,2

CHP: Yüzde 20

DEM Parti: Yüzde 7,8

İYİ Parti: Yüzde 5,8

MHP: Yüzde 5

DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: Şam ile anlaşmanın yolu Kobanê’den geçer DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: Şam ile anlaşmanın yolu Kobanê’den geçer

Yeniden Refah: Yüzde 1,4

Zafer Partisi: Yüzde 1,3

TİP: Yüzde 1,1

Diğer: Yüzde 0,6

Kararsız: Yüzde 13,7

Protesto oy: Yüzde 10,7

Cevap yok: Yüzde 4,5

İstanbul anketi

MetroPOLL, İstanbul için siyasî partilerin oylarını ölçtüğü anketi de paylaştı. İstanbul'da kararsız ve protesto oylar gerilerken Memleket Partisi'nin oylarının 2,5 puan olduğu görülüyor.

MHP'nin İstanbul'daki oyu 3,8'e düşerken CHP dışındaki diğer partiler Türkiye geneliyle neredeyse aynı oyu alıyor. CHP'nin İstanbul'daki oyu ise kararsızlar dağıtılmadan yüzde 23'ü buluyor.

mter