Siirt'te 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılan etkinlikte erbane çalan müzisyenler Fatma Dayan, Gülistan Dayan, Kader Kılıç, Nalin Gökçen ve Servet Ervan ile Barış Annesi Ayşe Taşçı hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla dava açıldı.

Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianame beş sayfadan oluştu. İddianamenin iki sayfası, PKK’nin kuruluş süreci ve yapısına ayrıldı.

Kürtçe Şarkı Gerekçe Gösterildi

Avrupa Konseyi’nden Ankara’ya Kavala ve Demirtaş çağrısı Avrupa Konseyi’nden Ankara’ya Kavala ve Demirtaş çağrısı

İddianamede, 8 Mart'ta yapılan etkinlikte altı kişinin "terör örgütü propagandası yapma suçunu oluşturacak şekilde övücü, destekleyici marş/şarkı söylediği" iddia edildi. Müzisyen grubunun seslendirdiği “Berxwedan xweş doz e" adlı Kürtçe şarkı iddiaya gerekçe yapıldı.

Yine "Berxwedan jiyan e” adlı şarkının sözlerinin Türkçesine de iddianame yer verilerek suçlama konusu yapıldı. Etkinlikteki konuşmalarda geçen “Kurdistan” ifadesine dair “örgüte müzahir taban tarafından kullanıldığı" değerlendirmesi yapılması dikkat çekti. Barış Annesi Ayşe Taşçı’nın konuşmasında 'terör örgütünü övdüğü' iddia edildi.

İddianameden

İddianamede, "(...) şüphelilerin eyleminin bağlamı ve mahiyeti itibarıyla örgütün siyasi veya sosyal etkinliğini artırmak, sesinin kitlelere duyurulmasını sağlamak, örgütün başa çıkılması imkansız bir güç olduğu ve amacına ulaşabileceği kanaatini toplum üzerinde oluşturmak, halkın örgüte sempatisini artırmak ve aktif desteğini sağlamak amacı taşıdığı hususları da dikkate alındığında şüphelilerin üzerine atılı olan örgüt propagandası yapmak suçunun yasal unsurları itibariyle oluştuğu anlaşılmış (...)” ifadelerine yer verildi.