Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve partinin yöneticilerinin de aralarında olduğu 18’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası’nın duruşması Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, tutuklu bulunduğu Kocaeli Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

10 YIL SÜREN YARGI TACİZİ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Gültan Kışanak yıllardır yargı taciziyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Yaklaşık on yıldır yargı makamlarının karşısındayım. Yaptığım siyasi çalışmalar ve düşüncelerim nedeniyle 2014’ten bu yana her gün mahkeme salonlarındayım. Son olarak da 7 buçuk yıldır siyasi rehine olarak bu duruşmaya katılıyorum. Bugün biraz farklı bir gün olacak. 7 buçuk yıllık siyasi rehinenin bugün farklı bir yüzü ile karşılaşacağız. Ben burada aynı zamanda Türkiye Cumhuriye’nin başkenti Ankara’nın DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı olarak konuşuyorum.

Bu ülkede demokrasi sandığa indirgendi ama son 8 yıldır sandık da lime lime edildi. Sandığın da bir güvencesi kalmadı. Bugün siyasi rehine koşullarında aday olmam da bunun en açık göstergesidir. Siyasi rakiplerim sahada performans gösteriyor. Kimi çifte telli oynuyor, kimi Ankara oyunu oynuyor. Böylece halkın karşısına çıkıp, boş-anlamsız vaatleri ile seçim sürecinde geçinmeye çalışıyorlar. Bu halkın, kadınların, yoksulların sesi olan bizler, maalesef siyasi rehine olarak hala hücrelerde tutuluyoruz” diye konuştu.

‘İLKLERİ BİZLERE YAŞATIYORLAR’

Kışanak, şöyle devam etti: “Türkiye’de hapishane ve siyaset bağlamında çok hikaye var. Maalesef Türkiye’de özelikle muhalif siyasetçilerin yolu cezaevlerinden geçmiştir. Fakat biz biraz ilkleri yaşıyoruz. Örneğin, sanığın cezaevinde hep bir gün kentin belediye eşbaşkanı olarak görev yaptığı, siyasi darbe ile görevden alınan, 7 buçuk yıl olarak rehine tutulan, sonra Ankara adayı olan ilk kişi benim galiba. Bu ilkeleri bize yaşatıyorlar. Çünkü biz bu ülkede yeni bir yol açmak istiyoruz.

Bugünlerde çok soruluyor, ‘bu üçüncü yol nedir?’ diye. Ya da ‘kime kaybettireceksiniz kime kazandıracaksınız?’ diye. Burada çok net olarak şunu söylüyorum ki, kimseye kaybettirme, kimseye kazandırma siyaseti yaklaşımımız yoktur. Biz halklarımıza demokratik bir seçenek yaratma mücadelesi veriyoruz. Bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz.

‘BARIŞ KÖPRÜLERİ KURMAK İÇİN…’ 

CHP lideri Özel: Böyle giderlerse erken seçim yakın CHP lideri Özel: Böyle giderlerse erken seçim yakın

2016 yılından beri bu halkın iradesine darbe yapılıyor. 2016’da belediyelere kayyım atayarak, bu siyasi darbeyi yaptılar. Bugün Diyarbakır’dan Ankara’ya toplumsal barış köprüleri kurmak için görev ve sorumluluk aldım.