Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanması ve yerine kayyım atanması gerçekleştirilen nöbet eylemleriyle protesto ediliyor. DEM Parti’li belediyelerin önünde başlatılan nöbet eylemlerinin yanı sıra bir çok kentte de siyasi partiler, sivil toplum ve meslek örgütleri de oturma eylemlerini sürdürüyor. 

ANKARA 

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan açıklamada, “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” yazılı pankart açıldı. Açıklama Sakarya Caddesi’nde yapılırken sık sık “Hakkarş Van olur kayyım yok olur” ve “Bijî berxwedana gelê Kurd” sloganları atıldı. 

‘İRADEMİZİN YOK SAYILMASINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

DEM Parti Ankara Kadın Meclisi Sözcüsü Nebahat Çalpan, Kürt halkının demokraside ısrar ettiğini kaydederek, “Tüm Türkiye halklarına örnek olacak biçimlerle demokrasiyi zenginleştirirken, bu ısrar karşısında iktidarın tahammülsüzlüğü sadece Kürdistan belediyelerinde değil sokakta, Meclis’te de devam ediyor. Hakkari belediyesine atanan kayyıma karşı ses çıkaran DEM parti milletvekilleri,  Meclis’te saldırıya uğramış ve milyonlarca vatandaşın iradesini temsil eden vekillerimize, iktidar ortaklarının milletvekilleri sözlü ve fiili saldırıda bulunmuştur. Buradan tekrar ediyoruz, ne sokakta ne mecliste bu hukuksuzluğun karşısında sessiz kalmayacağız. İrademizin yok sayılmasına sessiz kalmayacağız. Dün olduğu gibi bugünde demokrasi mücadelesinden ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

ADANA

DEM Parti DEM Parti Adana İl Örgütü öncülüğünde kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, halk iradesinin gasp edilmesine karşın "Kayyıma karşı nöbetteyiz" şiarıyla başlattığı nöbet eylemi dördüncü gününde. Heykelli Park'ta bir araya gelen kitle, "Belediye bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" dövizlerini taşıyarak sık sık, "DEM gelecek devran dönecek haydutlar halka hesap verecek", "Her yer Hakkari her yer direniş", "Direne direne kazanacağız" ve "Kayyıma karşı omuz omuza" sloganı attı.

Polis ablukasında yapılan oturma eyleminde İmralı’daki tecride değinen DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, halkın iradesinin gasp edilmesine karşı sokakta olacaklarını dile getirdi. Kayyımı "darbe ve gasp" olarak niteleyen Aydemir, iktidarı bu hukuksuzluğa son vermeye çağırdı.

SİİRT

Sêrt Belediyesi önünde başlatılan nöbet eylemi 6’ncı gününde devam etti. Nöbet eylemi öncesi Çakmak Mahallesi’nde bir araya gelen Sêrt Belediye Eşbaşkanı Sofya Alağaş, meclis üyeler, DEM Parti Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, TJA, DBP ile DEM Parti il, ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi, alkış, zılgıt ve “Her der Colemêrg, her der berxwedan”, “Gün gelecek, devran dönecek, kayyım halka hesap verecek” ile “Bijî berxwedana Colemêrg” sloganlarıyla sokak aralarında yürüyüş gerçekleştirdi. Kapı kapı dolaşarak bildiri dağıtan kitle, yurttaşları belediye önünde gerçekleştirdikleri eyleme davet etti. Yurttaşlar da alkış ve zılgıtlarla kitleyi destekledi.

Mahallede kısa bir konuşma gerçekleştiren kent vekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Kürt halkına yapılan hukuksuzluğu, irade gaspını kabul etmediklerini söyleyerek, başka yerlerde kabul  edilen iradenin Kurdistan kentlerinde kabul edilmediğine dikkati çekti. İktidara geri adım attırmadan geri adım atmamakta kararlı olduklarının altını çizen Sarıtaş, hakikati savundukları için başarının Kürt halkının olduğunu vurguladı. Sarıtaş, son olarak Sêrtlileri belediye önünde gerçekleştirdikleri eyleme davet etti. Ardından Sêrt Belediyesi önüne geçen kitle, alkış, zılgıt, slogan ve halaylarla eylemini sürdürüyor.  

EURO 2024’te Türkiye, Gürcistan’ı 3-1 mağlup etti EURO 2024’te Türkiye, Gürcistan’ı 3-1 mağlup etti

Sêrt’e bağlı Misirc (Kurtalan) ve Hawêl’e (Baykan) bağlı Ziyaret belediyelerinde de nöbet eylemi alkış, zılgıt ve sloganlarla devam etti.

BATMAN 

Batman Belediyesi önündeki nöbet eylemi de yüksek katılımla sürdürüldü. Eyleme DEM Parti ile DBP il, ilçe yöneticileri, TJA, Feminist Kadın Grubu ve kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Sık sık  “Baskılar bizi yıldıramaz”, "Kayyımlar gidecek, halklar gelecek” sloganlarının atıldığı eylemde, "Kayyım gençliğin direnişine yenik düşecek", "İradeye hürmet kayyımı def et", "Atanmışlar değil direnenler kazanacak", "DAİŞ zihniyeti Rojava'da jin, jiyan azadiye yenildi" dövizleri açıldı.

Belediye önündeki bekleyiş alkış, zılgıt ve sloganlarla devam ediyor.

ŞIRNAK

DEM Parti Şirnex İl Örgütü, 13 Haziran’da Colemêrg’te yapılacak olan kitlesel yürüyüşe ilişkin Silopiya belediyesinin önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Partinin Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan ile il ve ilçe örgütü, DBP, TJA, MEBYA-DER ve ilçe belediye eşbaşkanları katıldı. 

HAKKARİ YÜRÜYÜŞÜNE KATILIM ÇAĞRISI 

“Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” pankartı açılan açıklamada, Şirnex İl Êşbaşkanı Abdullah Güngen, irade gaspına karşı bütün Botanlıları Colemêrg’te yapılacak olan yürüyüşe katılmaya çağırdı. Güngen, “Hakkari belediyemiz gasp edildi. Bu irade gaspı, ahlaksızlık, hırsızlıktır. Bugün Türkiye ve Kürdistan’da Kürt halkı belediyeler önünde nöbette. Bu irade gaspını kınamak ve karşı durmak için Şirnex İl Örgütü olarak bütün Botan halkını 13 Haziran’da yapılacak olan yürüyüşe davet ediyoruz. Halkımız il ve ilçelerde ismini yazdırarak bize katılsınlar. Bu irade gaspı devam ettiği sürece bizlerde direneceğiz. Halkımızı yürüyüşe bekliyoruz” dedi. 

Basın açıklaması “Bijî berxwedana Colemêrg”, ”Susma haykır kayyımlar gasptır” sloganıyla son buldu. 

Kitle, açıklamanın ardından belediye önünde nöbet eylemine geçti. Oturma eylemi “Kayyımlar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla sürüyor. Öte yandan Cizîr ve Hezex ilçelerinde de nöbet eylemi sürüyor.