Bir kaç gündür Kerkük'te Kürtlerin yaşadığı Newroz Mahallesini kuşatan Irak ordusu askerleri geçtiğimiz gün kapı kapı dolaşarak, 122 aileden evlerinden çıkmalarını istemişti.

Yaralanan Rus askeri kafasına sıktırdı. Arkadaşı ise gözünü kırpmadan yaptı Yaralanan Rus askeri kafasına sıktırdı. Arkadaşı ise gözünü kırpmadan yaptı

Bugün akşam saatlerinde mahalleye bir kez daha baskın düzenleyen askerler, silah zoru ile evleri boşaltmaya kalkıştı.

Rûdaw muhabirine konuşan mahalle sakinleri, 3 kişinin askerlerce gözaltına alındığını, kadın ve çocukların zorla evlerden çıkarıldığını söyledi.

Irak ordusu vatandaşların evlerinin bulunduğu mahallenin Irak Savunma Bakanlığı'na ait olduğunu iddia ediyor.

Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Kürdistan Demokrat Partisi Milletvekili ve Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Şaxewan Abdullah, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ve askeri yetkililerle temas halinde olduklarını, askerlere mahalleden çekilme emri verdiğini söyledi.

Irak Adalet Bakanı Halid Şivani de, "Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile Savunma Bakanı ile de görüştük, bize askerleri oradan çekme talimatını verdiklerini söylediler” dedi.

Öte yandan Kürt yetkililerin devreye girmesinin ardından askerler mahalleden çekildi. 

Newroz Mahalllesi’nde 172 Kürd aile yaşıyor. Mahallede Kürdlere ait arazi üzerinde Baas rejimi tarafından konut inşa edilmiş, bu konutlar rejime yakın kişilere verilmişti.

2003 yılından sonra Kerkük’ten sürgün edilen aileler kente dönmüş ve bu konutlara yerleşmişti.