Tutuklu ailelerine polis saldırısı

Meclis ziyaretlerinin ardından Adalet Bakanlığı’na yürümek isteyen tutuklu aileleri, polis saldırısına uğradı.

Tutuklu ailelerine polis saldırısı

Hasta ve infazı yakılan tutukluların aileleri, yakınlarının tedavi ve tahliyesi için biz dizi ziyaret gerçekleştirmek amacıyla Ankara’ya geldi. Van, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Yüksekova, Siirt, Çukurova ve İstanbul’dan Ankara’ya gelen tutuklu aileleri, ilk olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) grup toplantısına katıldı. Aileler, grup toplantısının ardından Meclis Dikmen kapısından Adalet Bakanlığı'na yürümek istedi. Ailelerin Meclis’ten çıkışı öncesi Dikmen Kapısı, polis tarafından abluka altına alındı. 

‘ADALET İSTİYORUZ’

Polis saldırısına rağmen Meclis önünde konuşan ailelerden Nafya Çoban, “Biz tutuklularımız, şehitlerimiz için buradayız. Çocuklarımızın üzerindeki zulüm kaldırılsın. Artık yeter, nereye kadar bu zulüm. Biz barış istiyoruz, eşitlik istiyoruz” dedi. Çocuklarının ifade özgürlüklerini kullandıkları için tecrit altında tutulduğunu belirten ailelerden Necla Kocaman, “Bu bir insanlık suçudur. Ölümle pençeleşen çocuklarımız neden bırakılmıyor. Adalet istiyoruz. Yeter anneleri sınamayın. Bıçak kemiğe dayandı. Evlatlarımız sağ istiyoruz. Zindanlardan tabutların çıkmasın istemiyoruz. Anneler olarak yetkililerden bir cevap bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Polis saldırısına uğrayan birçok aile, “Çocuklarımızın tabutlarının çıkmasını istemiyoruz” diyerek tepki gösterdi. 

Aileler, Dikmen Kapısı’ndan açıklama yaptığı sırada polis saldırısına uğradı. Ailelerin konuşmasına engel olmak isteyen polis, hakaretlerde bulundu. Aileler, polis saldırısına rağmen “Bijî berxwedana zindanan”, “Barış istiyoruz”, “yeter artır” sloganlarıyla tepkilerini sürdürdü. 

Darp edilen aileler, polis tarafından zorla araçlarına bindirildi. HDP Genel Merkezi’ne geçen aileler, İnsan Hakları Derneği’ni (İHD) ziyaret edecek. 

‘AİLELERİN YANINDA OLACAĞIZ’

Ailelerin zorla Meclis önünden uzaklaştırılmasının ardından HDP milletvekilleri açıklama yaptı. HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Meclisten çıktıktan sonra Adalet Bakanlığı’na gidip dertlerini açıklamak istediler. Meclis’ten çıkmadan abluka altına alınıp zorla araca bindirip gönderdiler. Eğer bir ülkede ifade özgürlüğü yoksa, o ülkede ne toplantı ne yürüyüş hakkı vardır.  Bütün bu özgürlüklerin öncesinde adalet gelir. Gözü yaşlı anneler, Adalet Bakanlığı’na gidemeyip, Soylu’nun güvenlik güçleri tarafından müdahalesine uğradı. Bu sorun çözülene kadar ailelerin yanında olacağız. Biz ev sahibi olarak onlara sahip çıkmak istedik. Ailelerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER