Esnafı 'elektrik' çarptı: Faturalar iki üç katına çıktı

Elektrik faturalarının önceki aya göre yüzde 120 zamla geldiğini belirten kafe işletmecileri, kepenk kapatma noktasına geldiklerini söyledi.

Esnafı 'elektrik' çarptı: Faturalar iki üç katına çıktı

AKP iktidarının zirve yaptırdığı hayat pahalığının üstüne, yeni yılla birlikte elektrik faturalarına yapılan fahiş zamlar hem vatandaşı hem esnafı zor durumda bıraktı. Yeni zamanların yansıdığı Şubat ayı faturalarını gören esnaf, şimdiden nasıl ödeyeceğini düşünmeye başladı. 

Ankara’nın Kızılay semtindeki kafe işletmecileri, elektrik faturalarına gelen zamlara ilişkin MA'ya konuştu. Zamlar karşısında çarenin “kepenk kapatmakta” olduğunu söyleyen esnaf, faturaların bir önceki aya göre 2’ye, 3’e katlandığını ve bu zamların derhal geri alınmasını istedi.

'KEPENKLERİ İNDİRECEĞİZ'

Faturalara yüzde 120 zam geldiğini belirten kafe işleten Nesil Çiftçi, yıllardır mesleğin içinde. Faturalara gelen zamların en temel kaynağının iktidar olduğunu söyleyen Çiftçi, “Önceki faturalara baktığımız zaman arada neredeyse uçurum var. Doğalgaz ve su da dahil. Bütün giderlerimiz neredeyse yüzde 100 arttı. Kazancımız olmadığı için biz sadece kirayı, faturayı ve doğalgazı ödemek için çalışıyormuşuz gibi oluyor. İş imkanlarımız da olmadığı için oldukça zorluk çekiyoruz. Böyle devam ederse kepenkleri indireceğiz” dedi.

Gelen müşterilerin de benzer zorlukları yaşadığını belirten Çiftçi, “Hem evde hem de bir işletmeci olarak bu duruma nasıl devam edeceğiz diye düşünüyoruz. Müşteri olmadığı zaman boş lambaları kapatıyor ısıtıcıları açmamaya ya da en düşük ısıda kullanmaya özen gösteriyoruz. Bu durum bizim için fazlasıyla zor. Kendi maliyetlerimizi tüketiciye de yansıtamadığımız için bizim de bir kazancımız olmuyor ve bir sonraki aya nasıl çıkarız diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

'ASGARİ ÜCRET KURTARAMAZ'

Aynı mesleği yıllardır sürdüren Mirza Dokan da “Asgari ücretin artması bu durumu kurtaracak bir durum değil. Eğer çalışanlarınız varsa ödemelerini geç yapmak zorunda kalıyoruz, mutfaktan kısmak zorunda kalıyoruz. Çünkü sadece elektriğe zam gelmiyor aynı zamanda suya, doğalgaza hepsine zam geliyor. Bu esnafı daha büyük bir zarara ve kapatışa sürüklüyor. Ve bu durum kepenk indirmeye kadar gidiyor” şeklinde konuştu.

Zamlara müdahale olmadığı takdirde kepenk kapatacağını söyleyen 13 yıllık esnaf Atakan Budak, “Geçen aylara oranla faturamız zamlı geldi, hem de yüzde 120 bir farkla geldi. Ödediğimiz faturalar işletmecileri zorda bırakan bir zamdı. Esnafın giderleri içerisinde tamamen caydırıcı bir etki. Bir işletmenin personel gideri SSK doğalgaz ve su gideri vardır. Eskiden elektrik bu giderlerin içerisinde değildi. Şimdi on binlerce lira gönderiyorsunuz ama yine de elektrik faturasına yetmiyor” ifadelerini kullandı.

'GAZ LAMBASI YAKACAĞIZ'

Elektrik faturalarına gelen zamların esnafı iflasa götürdüğünü söyleyen Budak, “Bir önceki ay elektrik faturam 7 bin 800 TL civarında geldi. Şimdi ise 3 katının gelebileceği söyleniyor. Bu rakamlar ikiye katlandığında 15 lira fatura gelebileceğini öngörüyoruz. Esnaf açısından inanılmaz bir sıkıntı. Bu zamlar birçok esnafa işini bıraktıracak gibi geliyor. Böyle devam ederse gaz lambası yakmayı düşünüyoruz” diye belirtti. 

'PANDEMİDEN SONRA BORÇLU BAŞLADIK'

8 yıllık esnaf olan Kadriye Akgün ise, “Elektrik faturaları zamlı geldi. Geçen ay 400-500 TL gelirken bu ay bin lira civarında geldi. Pandemiden çıktığımız bu sürede bizim için daha zor bir durum söz konusu oldu. Ve bu durumdan bütün esnaflar oldukça etkilendi. Pandemiden bu yana zaten birçok esnaf kapattı. Yeni açılan yerlerde de birçok kapanış söz konusu oldu” ifadelerini kullandı. 

Akgün şöyle devam etti: “Biz de 4 aylık bir süre işletmemizi kapatıp açtık ve sürekli kredi ödeyerek bu eksikleri kapatmaya çalıştık. Kapatıp açtıktan sonra her şeye üst üste zam gelmeye başladı. Benim şu anda aldığım en ucuz şey 60 TL. Bu durumdan her şey etkileniyor, şu anda fazlasıyla zorlanıyoruz. Zaten uzun bir pandemiden sonra borçlu başladık” ifadelerini kullandı.

HAKKARİ

Öte yandan, Yüksekova esnafı, yüksek gelen elektrik faturalarını mum yakarak protesto etti.

Yeni yılda yüksek zamlardan kaynaklı şişen elektrik faturalarına tepkiler kent kent yayılıyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dün yüzlerce kişi yürüyüş yaparak elektrik faturalarını protesto etti. Akşam saatlerinde ise ilçenin TOKİ konutlarında faaliyet yürüten esnaflar, yüksek elektrik faturalarını mum yakarak protesto etti.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2022, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER