Diyarbakır Sağlık Platformu: Sağlıkçıları serbest bırakın

Diyarbakır Sağlık Platformu, DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan sağlık emekçilerinin serbest bırakılmasını istedi.

Diyarbakır Sağlık Platformu: Sağlıkçıları serbest bırakın

Diyarbakır Sağlık Platformu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturması kapsamında sağlıkçıların gözaltına alınmasına ilişkin Tabip Odası binasında basın açıklaması yaptı. TTB Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya ile birlikte sağlık örgütleri temsilcilerinin katıldığı açıklamada, Tabip Odası Başkanı Elif Turan konuştu.  

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Sağlık emekçileri ve insan hakları savunucularının ifadeye çağırılmak yerine evlerinin basılarak gözaltına alınmasının hukuk ve insan haklarıyla örtüşmediğini dile getiren Turan, gözaltı operasyonlarıyla adeta salgının da görmezden gelindiğini aktardı.  TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi olarak seçilen Dr. Şeyhmus Gökalp, Dr. Özgür Şahin, Hemşire Berivan Apaçık, Sosyal Hizmet Uzmanı Ümit Çetiner, Sosyal Hizmet Uzmanı Serkan Delidere'nin gözaltında bulunduğunu aktaran Turan, "İkametlerine onlarca güvenlik görevlisinin katıldığı şafak baskınları ile gözaltına alınan sağlık emekçileri ve diğer demokratik kitle örgütü temsilcileri için bulaş riski yüksektir ve kaygı vericidir. Salgın döneminde sağlıkları riske atılmış bu kişilerin yaşayacakları sağlık sorunlarından soruşturmayı yürütenlerin birincil sorumluluklarının olduğunu hatırlatırız. Pandemi döneminde gerekli tedbirler alınarak ifadeye çağrılabilirken bu biçimde toplu gözaltı yapılması enfeksiyon bulaş riski barındırmaktadır. Sağlık emekçileri olarak gözaltındaki bireylerin sağlık durumlarının tüm süreç boyunca yakın takipçisi olacağımızı belirtiriz" dedi. 

'GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN'

Turan, iktidarı meslek ve demokratik kitle örgütleri üzerinde hukuk eliyle kurmaya çalıştığı ağır baskıdan derhal vazgeçilmesini, hukuksuzluğa son verilmesini ve gözaltındakilerin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti. 

Açıklama alkışlarla son buldu. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER