CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultay sürecinin ardından İYİ Parti lideri Meral Akşener ile ilk kez yüz yüze görüşme yaptı.

Akşener, Özel’i karşılamak için Genel Merkez’in kapısına inmemesi dikkat çekti. Özel’i Oktay Vural kapıda karşıladı. Özel’e CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Zeybek, Gül Çiftçi ve Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın eşlik etti.

Görüşmenin ardından kameralar karşısına geçen iki lider açıklamalarda bulundu. Özel, yerel seçimlerde işbirliğinden bahsederken, Akşener bu konuyu Genel İdare Kurulu’na (GİK) soracağını söyledi.

ÖZGÜR ÖZEL: KARARIN GÖZDEN GEÇİRİLİP GEÇİRİLEMEYECEĞİNİ SORDUK 

Özel şöyle konuştu:

“Yaptığımız görüşmede çok önemli değerlendirmeler yaptık. Ziyaretimizin özü ve özeti şuydu; İYİ Parti’nin kamuoyunca bilinen, bizim tarafımızdan da saygıyla karşılanan bir GİK kararı ile yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme noktasında bir irade beyanları vardı. Biz bu ziyaretimizde bu karara saygılı olduğumuzu, o yüzden yerel seçimlere yönelik bir somut teklifle değil ancak yerel seçimlerde işbirliği içinde olup olamayacağımızı, böyle bir kararın yeniden GİK tarafından gözden geçirilip, geçirilemeyeceğini ama eğer mümkün olursa bundan sonraki süreçte yerel seçime yönelik bir işbirliği için partilerimizin görevlendireceği kişilerin birlikte çalışma imkanının yaratılıp yaratılmayacağını sorduk. Sayın Genel Başkanımızdan bu konuda bir cevap aldık.”

AKŞENER: GİK’E SORACAĞIZ

İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı

Akşener ise şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızla kendilerinin yanında da konuştuk. Pazartesi günü GİK’i toplayacağız. Orada bu soruyu, GİK’e soracağız. Onlar nasıl bir cevap verecek göreceğiz.”

İYİ Parti, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yerel seçime ‘hür ve müstakil adaylarla’ katılma kararı almıştı. Parti, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 81 ilde seçime kendi adaylarıyla katılacağını açıklamıştı.