Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), İstanbul'da haber takibi sırasında gözaltına alınan ve polis saldırısına maruz kalan JINNEWS muhabiri Elfazi Toral ile Demokratik Modernite çalışanı Sema Korkmaz için açıklama yaptı. Beyoğlu’nda bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) binasında yapılan açıklamaya çok sayıda gazeteci katıldı. 

‘ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ’

JINNEWS muhabiri Elfazi Toral, defalarca gazeteci olduğunu belirtmesine rağmen polis şiddetine maruz kaldığını aktardı. Toral, yaşanan şiddete dair şunları söyledi: "Defalarca göğsüme, kalbime yumruk attılar. 5 saat gözaltı aracında bekletildim. Hem fiziksel hem psikolojik şiddete maruz kaldım. Araçta bana tekmelerle vurdular. Sağlık sorunlarım olduğunu söylememe rağmen durmadılar. Emniyette polis, benim mukavemette bulunduğumu söylemiş. Emniyette şiddet devam etti. Çıplak aramaya maruz kaldım." Toral, "Özgür Basın geleneğinden gelen gazeteciler olarak hakikat direnişini sürdüreceğiz. Onların saldırılarına karşı ısrarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

Gazetecilerin ifade işlemlerine başlanacak Gazetecilerin ifade işlemlerine başlanacak

Sema Korkmaz da yaşadığı şiddeti anlattı. Saldırılarla amaçlananın toplumu susturmak olduğuna dikkati çeken Korkmaz, "Bütün bunlara rağmen bizim çalışmalarımız devam edecek. Özgür Basın susturulamaz” dedi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAK

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Elif Taşdöğen, polislerin kendi hukuklarını yok saydıklarını söyledi. Taşdöğen, polislerin cezasızlık politikalarından cesaret aldığına işaret ederek, "Burada hukuk devletinden çok polis devleti olduğunu görüyoruz. Tüm sürecin takipçisi olduk. Darplara ilişkin raporlar aldık ve hukuki sürecinin sonuna kadar götüreceğiz” dedi.

JINNEWS muhabiri ve MKG üyesi Marta Sömek ise, hafta içerisinde Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İHD ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı. Sömek, "Bu saldırılar karşısında mesleki faaliyetlerimizi yürütmekten, hakikati yazmaktan vazgeçmeyeceğiz" diye kaydetti.