TTB’nden sınav uyarısı: Bulaş riski çok yüksek

ANKARA - LGS ve YKS’nin salgının tamamen kontrol altına alındığı döneme ertelenmesi gerektiğini söyleyen TTB, “Sınav günlerinde milyonlarca kişi sokağa çıkacak. Sınava giriş ve sınav süresince önlem alınsa bile temasın ve bulaşın artma riski çok yüksektir” uyarısında bulundu.

TTB’nden sınav uyarısı: Bulaş riski çok yüksek

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Giriş Sınavı (LGS) tarihlerinde yapılan değişikliğe ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “pandemi sürecinde kısıtlamaların azaltılması için, en az 14 gün süre ile yeni olgu sayısının değişmemesi ya da azalması ve ölüm sayısının düzenli şekilde azalmasının dikkate alınması gerekiyor” kriterinin dikkate alınmadan önlemlerin gevşetildiğine ve sınavların Haziran ayında yapılacağının açıklandığı belirtildi.

RİSK UYARISI

Salgının devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Sınav günlerinde 3 aydır sokağa çıkmayan 20 yaş altı genç nüfus, velileri ve sınav görevlileri ile birlikte milyonlarca kişi sokaklara çıkacak ve çoğunlukla da toplu taşıma araçlarını kullanacaktır. Sınava giriş ve sınav süresince önlem alınsa bile, temasın ve bulaşın artma riski çok yüksektir. Uzun saatler boyu süren bu sınavlarda sürekli maske kullanımının sınav performansını etkileyeceği ortadadır. Öğrencilerin gelecekleri bakımından çok önemli olan bu sınavlar zaten kaygı kaynağıdır. Pandemi ortamında böyle bir sınava girmek kaygıyı çok daha fazla artırmaktadır. Öğrenciler ve velileri sağlık ve sınav performansı bakımından haklı bir endişe içerisindedirler. Kısıtlamaların kaldırılması ile salgında gelişebilecek yeni bir hızlanma olasılığı varken, bir sınav tarihi açıklamak uygun değildir. Salgının gidişini izleyerek bu sınavların salgının tamamen kontrol altına alındığı döneme ertelenmesini talep ediyoruz” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER