Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması

EĞİTİM- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgın dolayısıyla okulların açılıp açılmayacağına dair net bilgiler vermezken, “Kendi ülkemize özgü, kendi risklerimize özgü hesaplarımızı yapmamız gerekiyor. Bu noktada uzaktan eğitim çok kıymetli. Bütün velilerin buna sahip çıkması gerekiyor" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması
banner537

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde başlayacak eğitim-öğretim yılıyla ilgili olarak açıklama yaptı. 3 bin 358 ders çekimi yapılığını söyleyen Selçuk, televizyon dışında canlı platformlar kurulduğunu, öğrencilere uyum konusunda paketler hazırlandığını belirtti.

Selçuk, açıklamasında "Yapay zeka temelli bir eğitim içeriği olması bakımından öğrencinin ilgi ve seviyesini ölçen, öğrencinin çalışma hızına göre bölümlerini değiştiren bir zekâ; veya bir öğrencinin bilemediği sorunun hangi konudan kaynaklandığını bulan, ekrana tekrar etmesi gereken konuyu ekrana getiren bir sistem. 1 milyon öğrenci varsa bir milyon ayrı sınav yapabilen bir sistem" diye belirtti. 

‘RİSK HESAPLARIMIZI YAPMAMIZ GEREKİYOR’

Uzaktan eğitim süreciyle ilgili araştırma yaptıklarını vurgulayan Selçuk, şunları ifade etti: "Neyi çok iyi yaptık nerede eksiğimiz var bunu gördük. Bu eksiklikler sadece Türkiye için söz konusu değil. Bütün dünya için canlı sınıf meselesi yepyeni bir durum. Canlı sınıfla ilgili imkanlarımızı başlangıca göre asgari 10-12 kat artırıyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Öğrencilere uyum konusunda paketler hazırladık. Öğrencilere ders kitabı dışında çalışma kitabı verilecek. Yaklaşık 1.5 milyon çocuğun EBA'ya erişiminde sorun var. Bu çocuklara 17 kitaptan oluşan bir set veriyoruz. 5 bin 200 EBA destek noktası kuruyoruz. Bu noktaları erişimde zorluk çeken çocukların oldukları bölgelere kuruyoruz. Avrupa ülkelerinin tamamı okullarını açtı, açıyor. Ancak bizim kendi ülkemize özgü, kendi risklerimize özgü hesaplarımızı yapmamız gerekiyor. Bu noktada uzaktan eğitim çok kıymetli. Bütün velilerin buna sahip çıkması gerekiyor." 

Selçuk,  21 Eylül'de bazı sınıflarda yüz yüze eğitimin başlatılacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2020, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER