Zelenskiy: Ukrayna'nın sınırları olduğu şekilde kalacak

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Ukrayna'nın uluslararası sınırları, Rusya'nın açıklamalarını dikkate almadan olduğu şekilde kalacaktır" dedi.

Zelenskiy: Ukrayna'nın sınırları olduğu şekilde kalacak

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini tanımasının ardından açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, "Ukrayna'nın uluslararası sınırları, Rusya'nın açıklamalarını dikkate almadan olduğu şekilde kalacaktır" ifadelerini kullandı.

"Rusya'nın kararı Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlalidir. Bu karar, Rusya'nın Minsk Anlaşması'ndan tamamen çekilmesi anlamına geliyor" diyen Zelenskiy, ayrılıkçıları tanımanın tek taraflı olarak Minsk anlaşmalarından çıkmak ve Normandiya Formatında alınmış kararları gözardı etmek anlamına gelebileceğini söyledi.

Kararın barış çabalarını baltaladığını belirten Zelenskiy, bugün alınan ve yarın alınacak muhtemel kararlarla Rusya'nın Donbass'ta 2014'ten beri var olan askeri varlığını meşru hale getirmiş olacağını kaydetti. Normandiya Dörtlüsü Zirvesi için acil çağrı yaptıklarını ifade eden Zelenskiy, partnerlerinden net ve etkili adımlar beklediklerini vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı barış çağrısı yaparken, ülkesinin gelecek her şeye hazır olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER