Ukrayna: Savaş çıkarsa Türkiye'den Boğazları kapatmasını isteyeceğiz

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, “Hukuki tanımıyla savaş başlarsa Türkiye'den Boğazları Rus gemilerine kapatmasını talep edeceğiz” açıklaması yaptı.

Ukrayna: Savaş çıkarsa Türkiye'den Boğazları kapatmasını isteyeceğiz

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya'nın ülkelerini işgal etmesi halinde Türkiye'den İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kapatmasını talep edeceklerini söyledi. Bodnar, Karadeniz'de kendi sınırlarına yakın yerlere konuşlanmış Rus savaş gemilerini tehdit olarak gördüklerini belirterek, işgal senaryosunda Ankara'dan boğazları “saldırgan devlet” olarak Rus gemilerine kapatmasını isteyeceklerini açıkladı.

Bodnar, kendi sınırlarının yakınlarındaki gemilerin Kiev için “büyük bir tehlike” oluşturduğunu ve Karadeniz'de Rus donanmasının ciddi bir varlık gösterdiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: "Şuna inanıyoruz ki, geniş kapsamlı bir askeri işgal veya Ukrayna'ya karşı askeri faaliyetlerin başladığı senaryoda - savaş de facto olmaktan çıkıp de jure* haline geldiğinde- Türkiye hükümetinden saldırgan devlete karşı Karadeniz boğazlarını kapatma ihtimalini değerlendirmesini talep edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER