Myanmar’da 19 kişiyi idam cezası verildi

Myanmar'da iki ay önce yapılan askeri darbeyi protesto için düzenlenen gösterilere müdahale giderek şiddetleniyor. Medyada yer alan haberlere göre ülkede son olarak 19 kişi idama mahkum edildi, gösterilerde 80 kişi hayatını kaybetti.

Myanmar’da 19 kişiyi idam cezası verildi

Myanmar’da bir ordu mensubunun yakınını öldürmekle suçlanan 19 kişi idama mahkum edildi. Myanmar ordusunun, askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı Bago kentinde düzenlenen protestolara silahlı müdahalesi sonucu en az 80 sivil hayatını kaybetti.

Orduya ait Myawaddy televizyonu söz konusu 19 kişinin bir ordu mensubunun yakınınını öldürmekten suçlu bulunduğunu duyurdu. İdama mahkum edilenlerden 17’sinin henüz yakalanmadığı belirtildi. Söz konusu saldırının ordunun resmi anma günü olan 27 Mart’ta, savaş hukukunun geçerli olduğu Yangon’un Kuzey Okkalapa semtinde düzenlendiği açıklandı.

27 Mart’ta ordunun protestoculara uyguladığı şiddet sonucu 100’den fazla insanın yaşamını yitirdiğine işaret edildi. Darbenin ardından ordu mensuplarının yakınları ve polisler ülkede protestolara katılan silahsız sivilleri başından hedef alarak öldürmekle suçlanıyor.

Ordu Cuma günü yaptığı açıklamada bir yıl ilan edilen olağanüstü halin altı ay ya da daha uzun süre uzatılmasının planlandığını duyurdu. Sözcü Zaw Min Tun Amerikan CNN Televizyonu’ya verdiği demeçte, aynı zamanda “özgür ve adil seçimlerin” organize edileceğinin güvencesini verdi.

BAGO’DA 80’DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Medyada yer alan haberlere göre ise ordunun protestoculara uyguladığı şiddet giderek tırmanıyor. Cuma günü Bago kentinde darbeyi protesto edenlere müdahalesinde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. İnsan hakları savunucularına göre müdahalede 80’den fazla insan yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021, 23:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER