MEE: Rusya ve Türkiye Kobane'ye operasyon için müzakerelere başladı!

Middle East Eye gazetesi Türkiye ve Rusya'nın, Kobanê’de DSG’nin ana omurgasını oluşturan YPG’ye yönelik operasyon başlatılması için görüşmelere başladığını duyurdu.

MEE: Rusya ve Türkiye Kobane'ye operasyon için müzakerelere başladı!

Middle East Eye(MEE) gazetesine konuşan kaynaklar, Erdoğan’ın o açıklamasından beri Rusya’nin, Rojava’nın  Kobanê kentine yönelik Türk askeri operasyonu düzenlemeyi müzakere ettiklerini öne sürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, YPG’nin Türk kuvvetlerine ve Rojava ve Suriye’nin kuzeyinden Türk kontrolündeki bölgelere yönelik aralıklı saldırıları nedeniyle Ankara’nın sabrının tükendiğini belirtmişti. Erdoğan,  “Suriye’den gelen tehditleri kendi imkanlarımızla bertaraf etmeye kararlıyız” ifadelerinde bulunurken Suriye’de gerekli adımları en kısa sürede atacağız” demişti.

Habere göre, Türk ve Rus yetkililer arasında Türkiye’nin YPG ile ilgili endişelerini gidermek için müzakereler yürütüldüğü  kaydedildi.

Bir taslak anlaşmaya göre, kaynaklar MEE'ye Rusya'nın Ayn al-Arab olarak da bilinen Kobanê'deki varlığını sürdüreceğini, Ankara'nın ise stratejik M4 otoyoluna doğru çevredeki bölgeleri ele geçireceğini söyledi.

Gazeteye göre Türkiye’nin Kobanê'yi ele geçirerek ve Türk kontrolündeki Cerablus ve Grê Spî(Tel Abyad) bölgelerini birbirine bağlayarak sınırın batısını kapatmayı hedefliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER