Mahmur’da ambargo tepkisi: KDP Türkiye’ye hizmet ediyor

Mahmur Kampı’nda 3 yılı aşkındır süren ambargoya tepki gösteren Halk Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyesi Said Çömlek, KDP’nin Türkiye’ye hizmet ettiğini söyledi.

Mahmur’da ambargo tepkisi: KDP Türkiye’ye hizmet ediyor

Devletin Kürtlere yönelik 1990’lı yıllardaki baskıları sonucu köyleri yakılan binlerce kişinin Federe Kürdistan Bölgesi’ne göç ederek yerleştiği Mahmur Mülteci Kampı, yıllardır Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) tarafından ambargo altında tutuluyor. Birleşmiş Milletler tarafından siyasi mülteci olarak kabul edilen 12 bin kişinin yaşadığı Mahmur Kampı, 19 Temmuz 2019’dan bu yana KDP tarafından ambargo altında tutuluyor. 

Ambargo devam ederken, bu kez Irak merkezi hükümetine bağlı güçler, 27 Aralık’ta kampı tel örgülerle abluka altına alma girişiminde bulundu. Irak hükümetine bağlı güçlerin halkın izin vermemesiyle geri çekilmesinin ardından kampın resmi internet sitesine yasak getirildi. 

28 YILDIR ZORLU KOŞULLAR

KDP ve Irak merkezi hükümetinin baskılarına dair Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Mahmur Kampı Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Said Çömlek, kampta yaşayan mültecilerin 28 yıldır zorlu koşullar altında yaşadığını söyledi. Çömlek, “Kamp sakinlerinin çoğu günlük işlerle geçimini sağlıyor. Bu nedenle her gün binlerce kişi kamptan çıkarak Musul, Bağdat ve Basra’ya çalışmaya gidiyor” dedi.

KDP’NİN AMBARGOSU

KDP’nin 19 Temmuz 2019’dan bu yana uyguladığı sert ambargoya değinen Çömlek, “Ambargodan önce kampta yaşayan çok sayıda kişi Hewlêr’e de çalışmaya gidiyordu. Ambargo ile birlikte kimse Hewlêr’e gidemedi. Bu da kamp sakinlerinin yaşam koşullarını zorlaştırıyor” diye belirtti. Ambargonun kampta yaşam koşullarını olumsuz etkilediğini dile getiren Çömlek, “Sadece çalışmaya gidenler değil, hastaların geçişi dahi engellendi. Birçok kişi tedavi olamadığı için yaşamını yitirdi. Onlarca kamp sakini KDP’nin kontrol noktalarında sebebi hala bilinmeyen nedenlerle tutuklandı. Gıda ve ilaç maddelerinin dahi geçişine izin verilmiyor. Bütün bunlar kampta yaşamı zorlaştırıyor” şeklinde konuştu.

Çömlek, KDP’nin Türkiye’nin kararlarıyla hareket ettiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamp üzerinde sürekli olarak drone ve savaş uçakları uçuyor. KDP, Türk devletine açık açık hizmet ediyor” diyerek, duruma tepki gösterdi. 

DAİŞ SALDIRILARI

DAİŞ’in 3 Aralık’ta Mahmur’a yönelik saldırısında 13 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 kişinin de yaralandığını anımsatarak, “KDP kamp sakinlerine yönelik ambargo politikası izlerken, bölgede saldırılar düzenleniyor ve Irak güçleri bölgede faaliyet gösteriyor. Kamp sakinleri ya kaçırılıyor ya da öldürülüyor ve bu saldırılar DAİŞ’le bağlantılı. Saldırıların ardından bölgeye Irak güçleri konuşlandırıldı. 27 Aralık günü saat 09:30'da Irak kuvvetleri silah ve mühimmatla kampa girdi ve kampın çevresini kuşatma altına aldı. Kamp sakinleri bundan memnun değil” dedi.

TÜRKİYE’NİN BASKILARI

Irak güçlerinin kampın etrafını tel örgülerle kapatma konusunda ısrarcı olduğunu ifade eden Çömlek, “Kamp sakinleri olarak bu girişime karşıyız. Bu girişim KDP ve Türk devletinin perspektifleriyle yapılıyor. Merkezi hükümetin yaptığı kanunlara aykırıdır. Türkiye’nin baskısıyla bu adımları atıyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER